Kentsel dönüşüm kapsamında afet riski altındaki alanların tespit ve yargısal denetimi
Determination and judicial review of areas under disaster risk within the scope of urban regeneration
  1. Tez No: 520141
  2. Yazar: EFE BİLKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Kentsel dönüşüm, çok boyutlu bir başkalaşım sürecidir. Kentsel dönüşümü gerektiren sebepler zaman ve mekâna göre farklılık göstermektedir. Bu farklılıktan dolayı, Türk hukukunda, kentsel dönüşümü doğrudan düzenleyen dört farklı kanun mevcuttur. Bunlar; 5366 sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanun, 5104 sayılı Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi Kanunu, 5393 sayılı Belediye Kanunu ve 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'dur. Çalışmanın konusu, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamındaki kentsel dönüşüm alanlarının tespit ve yargısal denetimidir. 6306 sayılı Kanun'da üç farklı statü öngörülmüştür.Bunlar; riskli yapı, riskli alan ve rezerv yapı alanıdır. Bu Kanun kapsamında kentsel dönüşüm uygulamaları gerçekleştirilecekse ilgili yapının/alanın, üç statüden birisine sokulması gerekmektedir. Çalışmada tespit süreci, mahkeme içtihatları ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban regeneration is a multi-dimensional transition process. Reasons that cause urban regeneration change according to time and space. Because of this, in Turkish law, there are four acts that regulate urban regeneration directly. These are Law no. 5366 on Renovationg, Conserving and Actively Using Dilapidated Historical and Cultural İmmovable Assets, Law no. 5104 on Northern Ankara Entrance Urban Regeneration Project, Lawno. 5393 on Municipality and Law no. 6306 on Redevelopment of Areas Under Disaster Risk. The subject of this study is determination and judicial review of urban regeneration areas that are within the scope of Law no. 6306. Three different statuses are prescribed in Law no. 6306. These are building under risk, area under risk and reserved settlement area. If urban regeneration implementation are carried out in accordance with Law no. 6306, the building or the area should be determined as one of these statuses. In this study, determination process views in the light of judicial precedents.