İlkokul düzeyindeki üstün yetenekli öğrencilere yönelik destek eğitim odasının yürütülmesinde karşılaşılan sorunlar ve sorunlara yönelik çözüm müdahaleleri
Problems encountered during the implementation of a resource room for gifted students at primary school level and measures for intervening in these problems
- Tez No: 520145
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜRGÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üstün Zekalılar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu araştırmanın genel amacı bir ilkokulda üstün yetenekli öğrencilere yönelik düzenlenen destek eğitim odası uygulaması sürecinde karşılaşılan sorunların belirlenmesi ve bu sorunlara yönelik gerçekleştirilen müdahalelerin incelenmesidir. Araştırma, eylem araştırması şeklinde desenlenmiştir. Araştırma Eskişehir ilinde yer alan bir ilkokulda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın katılımcıları ise okul müdürü, destek eğitim odası öğretmeni, destek eğitim odasına devam eden üstün yetenekli öğrenciler, bu öğrencilerin velileri, destek eğitim odasına sınıfından öğrenci giden genel sınıf öğretmenleri, araştırmacı, tez izleme ve geçerlik kurulu üyeleridir. Araştırmada veri toplama araçları olarak yarı-yapılandırılmış görüşme formları, video kayıtları, ses kayıtları, gözlem notları, tez izleme ve geçerlik komitesi toplantı kararları, öğretmen ve öğrenci yansıtmaları, araştırmacı günlüğü ve belgeler kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler sistematik analiz yaklaşımı ile analiz edilmiştir. Araştırma sürecinde elde edilen bulgular sonucunda okulda üstün yetenekli öğrencilere yönelik destek eğitim uygulamasının genel olarak paydaşlar tarafından olumlu değerlendirildiği belirlenmiştir. Uygulamaya yönelik var olan olumlu algıya karşın özellikle okul ders saatleri içerisinde yürütülmesinden kaynaklı sorunlar yaşandığı görülmüştür. Araştırma sonucunda üstün yeteneklilere yönelik destek eğitim odası uygulamasının etkili olması için genel eğitim sınıfı ile eşgüdümün sağlanması ve üstün yetenekliler eğitimi alanında uzman öğretmenlerin görevlendirilmesinin gerekliliği ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The present research aims at determining the problems encountered during the implementation of a resource room for gifted students at a primary school and examining the measures developed for dealing with these problems. Structured as an action research, the research project was carried out in a primary school in the Eskisehir province of Turkey. Participants of the research consisted of the school headmaster, the teacher of the resource room, gifted students attending the resource room, parents of gifted students, classroom teachers whose students attended the resource room, researchers and the members of doctoral supervision and evaluation board. Data used in the research were collected through semi-structured interview forms, audio and video recordings, observation notes, meeting minutes of the doctoral supervision and evaluation board, feedback and reflections of the teacher and the students, the researcher's diary and documents. The research data were analyzed using the systematic analysis approach. The findings obtained through this research suggest that the stakeholders in general positively evaluated the implementation of the resource room for the gifted students at the school. Despite the positive perception of the resource room, it was observed that several problems occurred because the program was carried out during regular class hours. The study showed that in order for the gifted student resource room to be efficient it should be implemented in coordination with classroom teachers and it should be managed by teachers who are expert in the field of gifted students.