Dünyada posta bankacılığı uygulamaları ve PTTBANK'ın posta bankası olarak konumu
The application of postal banking in the world and the position of PTTBANK as a postal bank
  1. Tez No: 520144
  2. Yazar: SÜLEYMAN VAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TEMİZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Geleneksel posta hizmetlerinde yaşanan düşüş, posta bankacılığında artan rekabet ve dijital iletişimin yükselmesi posta kurumlarını yeni büyüme alanları bulmaya zorlamaktadır. Ayrıca son yıllarda önemi giderek artan finansal dışlanma ile mücadele ve finansal erişimi arttırma politikaları için etkili kurumlara ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüzde posta bankaları geleneksel posta hizmetlerini ve finansal erişim politikalarını geliştirmek için aktif bir rol oynamaktadır. Bu nedenle çalışmanın temel amacı PTTBank'ın sunduğu finansal ürün ve hizmetlerle dünyadaki konumunu incelemektir. Etkili sonuçlar elde etmek için on beş ülke posta bankasının çeşitlendirilmiş finansal ürün ve hizmetleri içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Yöntemin uygulanmasıyla başarılı posta bankalarının iş modellerini geliştirdiği, dijital bankacılık hizmetlerine önem verdiği, bireysel, ticari ve kurumsal müşteriler için farklı finansal ürün ve hizmetler sunduğu görülmüştür. Ayrıca çalışma PTTBank'ın finansal ürün ve hizmetlerinde çeşitlendirmenin daha az olduğunu tanımlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The decline in traditional postal services, increased competition among postal banks, and the rapid development of the digital communication system are pushing postal institutions to ascertain new growth sectors. In addition, in recent years, there has been a necessity of efficient financial institutions for the increased importance of combating financial exclusion, and augmenting financial access policies. Nowadays, postal banks conduct an active role to develop the tradition postal services and financial access policies. For this reason, the main purpose of this study is to examine the PTTBank's position in the World considering financial products and services. To obtain vibrant outcomes, this study investigates fifteen countries' postal banks' diversified financial products and services as well as uses content analysis method. After implementing the method, it found that successful postal banks have upgraded their business models, emphasized digital banking services, and offered different types of financial products and services for individual, commercial, and corporate customers. In addition, the study identifies less diversified financial products and services of PTTBank.