Uluslararası finans ve İslam ülkelerinin ekonomisine etkisi
القروض الدوليَّة وآثارها على اقتصادات الدول الإسلامية
- Tez No: 520146
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASHRAF MOHAMED MOHAMED DAWABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Ekonomi, Religion, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 359
Özet
Bu çalışmada, uluslararası borçlama ve fonlama ile ilgili olup, Arap ve islam ülkelerinin ekonomileri üzerindeki etkisi kapsamlı bir şekilde ele almaktadır. Çalışma, uluslararası kredilerin ve borçların tanımı ve hedeflerinden başlayarak, uluslararası finans ve kredilendirmede en önde gelen kurumların tanıtımı ve borç verme işlemleri kapsamında kabul edilen uluslararası koşullar ele almasından geçerek, borçlu ülkelerin, politik, ekonomik ve sosyal yönleri gibi üzerindeki kredi stratejilerinin etkileri hakkında bilgi ve fikir vermesiyle ulaşılmaktadır. Uluslararası borçların, gelişmekte olan ülkelerin ekonomileri üzerindeki etkisi, krediler ve borçlar alanında uluslararası başarılı veya başarısızlık deneyimler, özellikle Türkiye ve Mısır üzerinde odaklanmasıyla da ele alınacaktır. Çalışmada, islam ülkelerinin uluslararası kredi ve borçlanma mekanizmalarına dayanarak sürdürülebilir kalkınma arayışlarında ortaya atılan akademik düzeyde ekonomik bilgi ve fikirler tartışılmıştır. Bu kredilerin hem devlet düzeyinde hem de çeşitli ekonomik örgüt ve kurumları seviyesinde, aynı zamanda kredilerin orta vedalı ve uzun vedalı da şekilleri tartışılmıştır. Çalışmada, çok önemli bir araştırma sorununu olan uluslararası kredilere artan bağımlılığın tüm biçimlerindeki etkileri ile ilgili temel sorunlara çözüm bulmak amacıyla çalışılmıştır. Bu fonlar ve krediler daha çok Arap ve İslam ülkelerinin, finansman boşluk açıklarını doldurmak, ve ekonomik ve sosyal alanda sürdürülebilir kalkınma sağlamak için kendi çizdiği projeler ve kalkınma programları fonlamak amacıyla almaktadır. Çalışma, uluslararası finansın teorik temellerini ve pratik prensiplerini, özellikle de uluslararası fınans ve borç verme kurumları aracılığıyla alınan kredileri analiz etmiştir. Bu kredileri, Arap ve islam ülkerinin ekonomilerine getirdiği ağır yük ve yükümlülükler, fınans ve finansal yönetiminin kavramları karıştırmadan incelenmiştir. Çalışma, uluslararası krediler olgusunu incelemek, uluslararası finansman ve borç verme kurumlarının yapısını incelemek, çalışma mekanizmalarını ve bu kredilerin onaylanma koşullarını ve bu kredilerin ekonomik açıdan özellikle Arap ve islam ülkelerinin üzerindeki etkilerini incelemek için uygun bir yaklaşım yöntemleri V kullanarak örneklem çalışmasını yapılmıştır. Bu bağlamda birbirlerine ekonomikları farklı olan Mısır ve Türkiye durumlarına odaklanmıştır. Çalışmanın önemini bir çok noktada vurgulamakta, en önemlisi, uluslararası finansın ekonomik boyutlarını, politik dışındakı boyutlar, özellikle ekonomik ve sosyal olanın boyutlarla bütünleştirici bir bağlamda analiz eder, böylece çağdaş uluslararası ekonominin en önemli sütunlarından birinin analizine tutarlı bir katkı oluşturan bütüncül bir vizyonu temsil ederler. Çalışma, uluslar ve ülkeler için ağır yük getiren, siyasi şartlar üzerinde sağlanan uluslararası fonları ve borçlar, kalkınmanın ana geçidi olarak görenlerin hazır vasıfların tarifelerinin tünelinden kurtulmaya yönelik bir girişimdir. Bu hazır tarifelerin Uluslararası Para Fonu(IMF) ve Dünya Bankası gibi uluslararası kapitalist kurumlar tarafından, uluslararası ekonominin lokomotifine entegre edilmeleri için ve büyük ülkelerin kendi çıkarları ve siyasi şartları koymak için zayıf uluslar ve ülkelere uygulanmaktadır. Araştırma, uluslararası finanslarının gerçekliğini, Arap ve İslam ülkelerinin ekonomileri üzerindeki etkilerinin analiz etmeyi ve önemli uluslararası finansal kuruluşlarla en önemli olan başarılı ya da başarısız deneyimleri gözden geçirmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda özellikle ekonomik liberalizmin simgesi olan ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri gibi büyük güçlerin aracı olarak kullanılan, gelişmekte olan ülkelerin her düzeyde kararlarına el koymak için kullanılan IMF ve Dünya Bankası incelenecektir. Çalışmada, 10 bölümleri içerisinde uluslararası finans kavramının tanımı, önemi, uluslararası finans ihtiyacının nedenleri, gelişme aşamaları, uluslararası finans kaynakları, uluslararası finans kurumlarının politikalarının analizi ve uluslararası kredilerin Arap bölgesi ekonomileri üzerindeki etkisi gibi önemli konuları kapsamıştır. Araştırmada gelişmekte olan ülkelerin dış borç krizinin yanı sıra, uluslararası finans ve kredi deneyimlerinde başarı ve başarısızlıklar gözden geçirmek, özellikle Arap ve İslam ülkelerinin başarı ve başarısızlık deneyimlerinde krediler ve borçlar sorununu analiz edilmesiyle tahsis edilmektedir. Araştırma daha sonra İslamın makasıtlarına göre İslam iktisadı ile uluslararası krediler arasındaki ilişkileri v arasındaki çatışma ve problemlerin çözmeye yönelik, analizler yapılmaktadır. Çalışma, daha sonra, her düzeyde kredilerin uluslararası deneyimlerinden yararlanarak bir İslam vizyonuyla güvenli uluslararası kalkınma kredilerine yönelik vizyonunu sunmaktadır. Çalışma, sonuç olarak Batı Hükümetlerinin ve uluslararası finans kurumlarının borç sorununa yönelik tedavi edici reçetelerinin, gelişmekte olan ülkelerde sıklıkla tersine dönmüş olması gerçeğine dayanan bir dizi sonuçla sonuçlanmıştır. Ve dış borçluluğun VI Arap ve İslam ülkeleri üzerindeki feci etkileri, birçoğu borç veren büyük ülkelerine tabi olma halına dönüşmüştür. Çalışma ayrıca, bu bağlamda uluslararası deneyimlerine istinaden, gelişmekte olan ülkelerin ekonomik kalkınmalarına ulaşabilmak için kredilere ve borçlara güvenebileceğine farz eden uluslararası finans kurumlarının teorisinin başarısızlığını kanıtladığını da vurgulamaktadır. Bunun nedeni ise gelişmekte olan ülkelerin kredi avantajlarını artırmaya, olumsuz etkilerini ise azaltmaya yönelik kredi stratejisin etkin bir şekilde yöneten bir idari stratejisi bulunmamaktadır. Bunu da gerçekleştirilebilmek için etkili kurumların varlığı, ayrıntılı veriler tabanları, eğitimli insan kaynakları, gelişmiş idari kurumlar, gelişmiş vergi sistemleri, seçilmiş hükümetler ve bağımsız yasal kurumlar bulunması gerekmektedir. Çalışma, bu yukarıdaki zikr edilen sistemi sağlanmadan hibelerin, kredilerin ve uluslararası finansmanın fonları, bu kredilerin faturasını ödeyecek insanlar şimdiki ve gelecek nesillerin için bir felaket olmaya devam edeceğini kesinleştirmiştir. Çalışma, gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerini bağlayan uluslararası kredilerden kurtulmaya yönelik bir dizi öneride bulunmuştur. En önemlisi ekonomik karar alma sürecindeki yapısal sorunları çözmek için Arap ve İslam ülkelerinde sürdürülebilir kalkınma çalışmalarını modernize edilmesi ve geliştirilmesidir. Aynı zamanda Arap ve İslam ülkelerinde sürdürülebilir kalkınma stratejilerinde“kalkınma verimliliği”elde etmek için çaba göstermektedir. Bu da, sürdürülebilir kalkınma çalışmaları için birleşik bir Arap-İslam sisteminin kurulmsıyla ve islami vakıflar ve kaynaklardan yararlanarak sürdürülebilir kalkınma finansman ihtyaçlarını sağlamak ve boşluk finansmanları doldurmak ile gerçekleştirilmektedir. Çalışma ayrıca, dış borçlanma baskısından kurtulmakta başarılı olan Türkiyenin deneyiminden yararlanılması önerilmektedir. Bu başarı, uluslararası ekonomik sistemin araç ve mekanizmalarının entegrasyonu ile ortaya çıkan yararları içe yönlendirmeye yoluyla gerçekleştirmiştir. Arap-İslami ekonomik entegrasyonu, Arap ve İslami halkların ulusal güvenlik sisteminin ayrılmaz bir parçası olduğu için, bu çalışma, zengin arap ve müslüman ülkelerinin desteğiyle kapsamlı bir strateji paketi ile bir“İslami Marshall”projesinin başlatılmasını önermektedir. Bu projenin aracılığıyla ve İslami Kalkıma Bankasının tecrübesinden yararlanarak fakir Arap ve Müslüman ülkelerinde sürdürülebilir kalkınma finansman ihtiyaçlarını karşılamakta yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The Study tackled all that relates to the operations of loaning and funding at an international level and their effect on the economies of the Arab and Islamic countries. Its started with the definitions of International loans and their motives, in addition to introducing the most prominent international loaning and funding insituations and the international conditions adopted in the context of the loaning operations, it highlighted the effects of the loans' strategies at the different dimensions, political, economic and social of the recipient or the indebted countries, with an analysis of the international loans' impact on the economies of the developing countries, mentioning some of the succeeding and the failing international experiences in the field of loans, with a focus on two cases, the Turkish and Egyptian. The study discussed the acute academic controversy concerning the economic theorization in relation to the feasibility of the Islamic countries' dependence on international loans mechanism in its struggle to achieve sustainable development, let it be at the level of countries or at the level of the different economic entities, committees and organizations, and the nature of the loans themselves, as they belong to the soft loans of durations that range between medium and long term. The study, through its extended chapters, sought to answer a major research problem, represented by an essential question that relates to the nature of the effects accumulated on the increasing dependence on the international loans of all types and forms, which many Arab and Islamic countries have been receiving to bridge their funding gaps and the expenses of their various developmental programs, which aim to inspire an integral renaissance, economic and social progress and sustainable development. The study analysed the theoretical basics and the concepts of the international funding process, especially through the international loaning and founding foundations' loans, X which lead to burdensome obligations on the part of the Arab and Islamic countries' economies, without falling into the trap of mixing the two concepts of funding and financial administration. The study, utilized the Case Study methodology, being a suitable descriptive methodology that is good to go deep in the international loans phenomenon and to create an anatomy of the international funding and loaning foundations' structures, their mechanisms, their conditions as to approve these loans, the effects of these loans on the economic dimensions, as well as their effects on the economies of the Arab and Islamic countries, with a focus on the contrasting Turkish and Egyptian models. The importance of the study appears in a number of points, on top of which are the analysis of the economic dimensions of the international loans within an integral frame with other dimensions that are not political, the social and economic ones in particular, and then it represents an integral that does not separate the phenomenon's bonds, which creates a solid contribution as to explain one of the most important basics on which the modern international economy is built. The study is attempt to warn against the ready-made recipes which consider international funding the main entrance towards politically conditioned development, which is extravagant to both nations and peoples, and which international imperial foundations, such as the World Bank and the International Monetary Fund, impose on the weaker nations as to integrate them into the international economy's wagon, that at the end lies in the interest of the major international powers. The study aims to analyse the reality of the international loans and their effects on the economies of the Arab and Islamic countries, showing the most prominent experiences, both the ones that succeeded and the failing ones, which interacted with the major funding foundations, especially the World Bank and the International Monetary fund, being the icons of liberal economies and the tools of the major forces, the United States of America in particular, as to have hegemony over the decisions of the developing countries at all levels. XI Through its ten chapters, the study has covered important causes of the international funding; an introduction to the concept of international funding, its importance, the reasons for the need for international funding, the stages of its development, the sources of international funding, an analysis of the international funding foundations' policies and finally the effects of the international loans on the economies the Arab region. At this is accompanied with shedding the light on the crises based on being indebted in the developing countries and the reality of the international loans within the international experiences that varied between success and failure, with a specific focus on the controversy of the loans in the Arab and Islamic countries experience that also varied between success and failure. Then, the study analysis the bond between the Islamic economy and international loans, through a purposeful origination that finalizes the controversy in relation to the relationship. After which, the Study proposes its vision that is based on safe developmental international loans via a constituent Islamic vision, which utilizes the reality of the international experiences relating to loans at all levels. The study has reached a number of conclusions, the most important the curative prescriptions offered to the problem of being indebted to western governments and international monetary foundations, have many times led to opposing results in the developing countries and that the tragic effects of external indebtment in the Arab and Islamic countries have turned many of them to dependent countries that revolve in the space of the major loaning countries. The study also stressed that the international experiences in this context have proven the failure of the major international funding foundations' theory that believe that the developing countries can resort to loans as to achieve their economic renaissance, based on the developing countries lack of the success system that own the ability to run the strategy of loans in an effective manner that inflates their positive dimensions and diminishes their negative effects, the most crucial parts of which are the presence of active entities, detailed data, trained human resources, developed administrative systems, developed tax systems, elected governments and independent legal foundations. XII The study has stressed that without the above-mentioned system, the money of the donations, loans and international funding will be a catastrophe for the nations that pay the bill of these loans from their wealth, present and future one generation after the other. The study has presented a number of recommendations which represent an attempt to exit the crisis of international loans that have been handicapping the economies of the developing countries; the most important of which are making an effort to update and develop the sustainable developmental work system in the Arab and Islamic countries to address the structural problems in the process of making the economic decision and the keenness to achieve a“developmental capability”in the strategies of sustainable development settlement in the Arab and Islamic countries. This is in addition to establishing a unified Arab Islamic system for the sustainable developmental action and the utilization of the Islamic mortmain to turn them into a pioneering developmental wagon, through which the funding-based needs can be provided to achieve sustainable development and to bridge the funding-based gaps. The study also recommends utilizing the Turkish experience that succeeded to depart from the pressures of external loans through integrating the tools and mechanisms of the international economic order and directing the fruits of these integration to the inside. Because the economic Arab-Islamic integration is a crucial part of the Arab and Islamic nations' national security order, the study recommends initiating an“Islamic Marshall”project to achieve development through knowing a group of holistic strategies that, rich, Islamic and Arab countries can help in by supporting the sustainable development strategies in our poorer Islamic Arab countries through easy and soft funding means, in addition to utilizing the Islamic Bank's experience in development within this frame.