Mahalli idarelerde finansal performans analizi ve uygulaması
Financial analysis on local goverment and application
  1. Tez No: 520153
  2. Yazar: GÜRKAN ÖZSALTIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Mahallî idareler, halkın doğrudan yönetime katılarak söz sahibi olduğu, yerel hizmetlerin yürütülmesinde ve yerel ihtiyaçların karşılanmasında ilk başvurulan kurumlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Mahallî idareler, halka en yakın idari birim olması nedeniyle halk ile merkezi yönetim arasında bir köprü görevi de üstlenmektedir. Başlıca geliri halktan toplanan vergiler olan mahallî idarelerin sınırlı kaynaklarını en etkin ve en verimli bir şekilde idare etmek mahallî idare yöneticilerini en önemli görevlerinden biridir. Malî kaynakların etkin ve verimli bir şekilde idare edilebilmesi, mevcut malî durumun tespit edilmesi ve mevcut durumdan hareketle geleceğe yönelik projeksiyonlar üretilmesidir. Bu da mahallî idarenin finansal performansının ölçülmesiyle olmaktadır. Finansal performans analizi, mahallî idarelerin geçmiş finansal verilerine bakılarak mevcut finansal verilerinin yorumlanması ve mahallî idarenin finansal gidişatının ortaya konulması olarak tanımlanabilir. Mahallî idarelerde finansal performansın ölçülmesi için pek çok finansal analiz tekniği kullanılmaktadır. Çalışmamızda, finansal performansın ölçülmesinde kullanılan finansal analiz teknikleri açıklanmış ve örnek mahallî idarelerde uygulaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Local governments could be considered to be the institutions at which the public are engaged directly in administration, benefited from the provision of local services, and their local needs are met immediately. Thanks to the fact that the local governments are the closest administrative units to the public, they can also function as a bridge between the public and the central government. Managing the limited financial sources which mainly come from the tax revenues of the public in general in an effective and efficient way is one of the most important tasks of local administrations. In order to manage financial resources effectively and efficiently, the current financial situation should be determined and projections for the future should be made from the current situation. This is possible by measuring the financial performance of the local government. Financial performance analysis can be defined as the interpretation of existing financial data and the financial progress of the local government by looking at past financial data of local administrations. Many financial analysis techniques are used to measure financial performance in local governments. In our work, financial analysis techniques used in measuring financial performance are explained and implemented in sample local governments.