Belediyelerde stratejik planlama: Marmara bölgesi il belediyeleri analizi
Strategic planning in municipalities: An analiyse of the municipalities city in Marmara region
- Tez No: 391345
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALAATTİN FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Türk kamu yönetimi alanında kavramsal, yeni bir anlayış yaratan, stratejik plan, performans göstergeleri, stratejik amaç, stratejik hedef ve yönetişim ifadeleri, stratejik yönetimin unsurları olarak karşımıza çıkmaktadır. Küreselleşme, başta ekonomi olmak üzere, yaşamın her alanında etkisini Şiddetle göstermektedir. Bir yandan insanın siyasal, hukuksal ve sosyal alanda paydaş olarak önemi, diğer yandan üretkenliği yüksek, nitelikli ve iyi eğitilmiş iş gücü olarak insanın kalkınma sürecindeki rolü, daha mükemmele ulaşma arzusu, toplumsal kuvvetlerin de etkisiyle değişimi hızlandırmaktadır. „‟Değişim‟‟ yeniliklerin toplam bileşenine, etki ve sonuçlarına bağlıdır. Her yenilik bir yayılma döngüsünden geçer. Zamanlamaya ilişkin soruların yanıtlarını değişiklik, ya da yeniliğin yayılma eğrisindeki yeri belirleyecektir. Stratejik yönetim ve planlamaya zorlayan dünya üzerindeki büyük eğilimler, özel sektör işletmelerinin yanında kamu yönetimlerini ve dolayısıyla yerel kamu yönetimlerinden biri olan belediyeleri de yakından etkilemektedir. Türk kamu yönetimine 5018 sayılı „‟Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununu‟‟ ile getirilen stratejik planlama, performans esaslı bütçeleme sistemi, Merkezi yönetim kurumlarından başlayarak, sosyal güvenlik kurumları ve mahalli idareleri de kapsamı içine almıştır. Geniş yelpazede, tüm kamu kurumlarını yakından ilgilendiren bu yasal düzenleme, stratejik planlama alt yapısını oluşturmaktadır. 5393 sayılı „‟Belediye Yasası‟‟ ile nüfusu elli binin üzerinde olan belediyelerde stratejik plan zorunlu hale getirilmiştir. Stratejik planlamaya rehberlik etmesi açısından Devlet Planlama Teşkilatı tarafından hazırlanan stratejik plan hazırlama rehberi bu konuda belediyelere yeterince ışık tutmaktadır. Bu çalışmanın stratejik amacı, stratejik planların Şekilsel anlamda ve kağıt üzerinde nasıl hazırlandığından çok, başarısının bütçe, kontrol, bilgi sistemleri ve örgüt yapısıyla ilişkisinin irdelenmesidir. Stratejik yönetimin bir unsuru olan stratejik planlamanın başarısı, stratejik yönetime olumlu etki edebilir düşüncesiyle, ele alınan bu çalıma ‟Belediyelerde Stratejik Planlama ve Marmara Bölgesi İl Belediyeleri Analizi‟ başlığı altında, Büyük şehir belediyeleri dışında kalan, Edirne, Kırklareli, Çanakkale, Bilecik ve Yalova, il belediyelerinde alan çalışması yapılarak bulgular çözümlemeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Conceptual in Turkish public administration, creating a new excitement, strategic plans, performance indicators, strategic objectives, strategic goals and governance statements, emerges as an element of strategic management. Global markets, including the economy, show the impact of violence in all areas of life. On the one hand human political importance as stakeholders in the legal and social areas, on the other hand, productivity is high, the quality and role in the development process of the human being as well trained workforce, the more perfect the desire to achieve, it relapses into the change under the influence of social forces. '' Change '' innovation component of the total is due to the effects and results. Every innovation goes through a diffusion cycle. Changes in the answers to the questions on the timing, or the spread of innovation will determine the location of the curve. Megatrends in the world forcing strategic management and planning, public administration and private business affects so closely alongside the municipality, one of the local public administration. Introduced by the 5018 Turkish public administration law of public financial management and control, strategic planning, performance-based budgeting system, starting from the central government institutions, social security institutions and local governments have taken into the scope. Wide range of all this legislation closely related public institutions constitute the strategic planning of infrastructure. The 5393 municipal laws in municipalities with a population of over fifty thousand were made compulsory strategic plan. Guide for preparation of the strategic plan prepared by the SPO in terms of guiding the strategic planning shed light enough to municipalities in this regard. Strategic aim of this original work, so that in the figurative sense of the strategic plan and prepare how on paper, the success of the budget, control, information is to examine the relationship between the system and the organizational structure. The success of strategic planning is an element of strategic management, the idea can effect positive strategic management, which dealt work '' Strategic Planning and Marmara region in municipalities provincial municipalities analysis' under the Metropolitan outside municipalities, Edirne, Kırklareli, Istanbul, Bursa and Yalova, performed field studies in provincial municipalities findings were tried to resolve.