Kripto para birimi olarak bitcoin ve Ceza Hukuku
Bitcoin as cryptocurrency and Criminal Law
  1. Tez No: 520171
  2. Yazar: ERDAL DURDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE EYLEM AKSOY RETORNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu çalışmada, bilişim teknolojilerinin son yıllardaki en büyük yeniliklerinden biri olarak kabul edilen kripto para birimlerinin, hukuk düzeninde, özellikle ceza hukuku bağlamında hukuksal konumunun belirlenmesi ve Türk Ceza Kanunu'nda yer alan belli suçlar bakımından mevcut yapı ve düzenlemelerle olan ilişkilerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. İlk kripto para birimi Bitcoin'in duyurulmasından bu yana on yıllık bir süre geçmemesine rağmen, kripto para birimlerinin günlük hayatta ve ticari faaliyetlerde, gerçek ve sanal mal ve hizmet alımlarında ödeme aracı olarak kullanıldıkları, birçok uluslararası şirket tarafından kabul edildikleri, yüzlerce takas ve borsa merkezlerinde işlem gördükleri, tedavüldeki birçok ülke parasıyla çift yönlü konvertibiliteye sahip oldukları ve eriştikleri işlem hacmi göz önüne alındığında önemli bir inovasyon oldukları anlaşılmaktadır. Kripto para birimlerinin ceza hukuku bakımından değerlendirilmesi, hem bilişim alanını hem de hukuku ilgilendiren bir konu olduğu için disiplinler arası bir çalışmayı gerektirmektedir. Bir hukukçunun kripto para birimi sistemlerinin hukuk düzenindeki konumunu belirlemesi ve mevcut kurum ve yapılarla ilişkilerini ortaya koyabilmesi için bunların altyapısını oluşturan teknik bileşenlere ilişkin kavramsal bir kavrayışa sahip olması şarttır. Çalışmamızda bu hususlar gözetilerek, kripto para birimlerine ilişkin teknik açıklamalar da gerektiği ölçüde yer almıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the legal status of cryptocurrencies, which have been emerged as one of greatest recent innovations of information technologies (IT), especially in criminal law context, and to reveal their relations with present legal structures and regulations in context of the certain crimes regulated in Turkish Criminal Code. Although it is not more than a decade from the existing of the first cryptocurrency Bitcoin, people started to use them as payment instruments for purchasing real and virtual goods and services in daily life and in commercial contexts. International big companies started to accept them, and there are hundreds of exchange centers special for trading them. They have bi-directional convertibility with national currencies and, their marketplace volumes have been growing very rapidly. All of these findings show that they have a great potential and importance. In order to evaluate cryptocurrencies in context of criminal law, it is a necessity to perform a multi-disciplinary study between information science and jurisprudence. A jurist should have a good understanding of IT concepts and technological components underlying cryptocurrencies, for determining a proper place for them and specifying their relations with the existing institutions and regulations in legal area. In the study, these considerations have been taken into account and the required technical explanations are included.