Kripto para birimleri ve yatırım aracı olarak kullanımı: Tarihsel volatiliteleri bağlamında bir değerlendirme
Cryptocurrencies and their usage as an investment tool: an assessment in context of historical volatilities
  1. Tez No: 490970
  2. Yazar: YAŞAR GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ SERKAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kripto para birimleri, 2009 yılı başında Bitcoin'in piyasaya çıkışından günümüze dek gelişen bilgi teknolojileri ile sayısı ve çeşidi hızlıca artan bir finansal araçtır. Bu yükseliş, kripto para birimlerinin yatırım aracı olma fonksiyonu üzerine yapılacak çalışmaların çıkış kaynağı olarak görülebilir. Çalışmanın amacı, kripto para birimlerinin tarihsel volatilitelerini dikkate alarak, nasıl bir yatırım aracı olma potansiyeli taşıdığını, yatırımcısı açısından ifade ettiği risk ve getiri bileşenlerini birlikte değerlendirmektir. Nitekim volatilite, yatırım araçlarının riskini ortaya koyan önemli bir göstergedir. Bu bağlamda işlem hacmi en yüksek 100 kripto para birimi açısından değerlendirmede bulunulmuştur. 2016 takvim yılı sonunda piyasada bulunan kripto para birimleri piyasa kapitalizasyonlarına göre sıralanmış ve en yüksek piyasa kapitalizasyonuna sahip aynı zamanda da 2015 yılından önce piyasada olan 100 kripto para biriminin volatiliteleri günlük piyasa değerleri üzerinden hesaplanmıştır. Daha sonra bu kripto para birimleri; piyasada bulunma süreleri, piyasa kapitalizasyonları, piyasa değer aralıkları, madencilik faaliyetine açık olup olmamaları, piyasada nihai aşamada planlanan birime göre bulunma yüzdeleri, kullandıkları algoritmalar ve kullandıkları işlem kanıtları üzerinden alt gruplara ayrılmıştır. Bu alt grupların aralarında istatistiksel açıdan volatiliteleri bağlamında anlamlı bir fark olup olmadığı incelenmiştir. Son olarak farklı kriterler kullanılarak en düşük volatiliteye sahip 30 para biriminden oluşturulan yatırım portföylerinin 2017 yılının ilk 6 aylık performansı belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, kripto para birimlerinin piyasada bulunma süresi bakımından ayrılan alt grupları arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Yapılan korelasyon testlerinde piyasada bulunma süresi, piyasa kapitalizasyonu ve sahip oldukları birim değerle volatilite arasında ters korelasyon olduğu gözlenmiştir.. Piyasada bulunma yüzdesi ile volatilite arasında ise düz korelasyon tespit edilmiştir. Oluşturulan yatırım portföyleri ise 2017 yılının ilk 6 aylık periyodunda değerini toplamda yaklaşık 20 kat arttırabildiği, bu artışın diğer geleneksel yatırım araçlarının oldukça üstünde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Crypto currencies are a rapidly growing financial instrument with a growing number and variety of information technologies that have evolved since Bitcoin's entrance to the market in the beginning of 2009. This rise can be seen as an output source of studies on the function of crypto-currencies as investment tools. The aim of the study is to evaluate together the risk and return components of cryptocurrencies to determine the its potential to be an investment tool, by taking the historical volatility of the cryptographic currencies into account. As a matter of fact, volatility is an important indicator that reveals the risk of investment instruments. In this context, the transaction volume was evaluated in terms of the highest 100 crypto currencies. The cryptocurrencies on the market at the end of the calendar year 2016 are ranked according to market capitalizations and the volatility of the 100 crypto currencies that have the highest market capitalization and also in the market before 2015 are calculated on the basis of daily market values. Then these crypto currencies had been classified as sub groups according to their time in market, market capitalizations, market value ranges, openness to mining activities, percentages to be compared to the planned rate in the final stage of the market, the algorithms they use and the proof of work they use. Statistically, it had been analyzed whether there is a significant difference between these subgroups in terms of volatility. Finally, the first six months of 2017 performance of the investment portfolios formed from 30 currencies with the lowest volatility using different criteria were determined. As a result of the study, it was seen that there was a significant difference between the subgroups of crypto currencies divided in terms of the time elapsed in the market. In the correlation tests conducted, it was seen that there was an inverse correlation between the duration of market presence, market capitalization and unit value and volatility. A linear correlation was found between the percentage of presence in the market and volatility. It is determined that the investment portfolios created can increase its value about 20 times in total during the first 6 months of 2017, which is much higher than other traditional investment instruments