Bitcoin as a cryptocurrency and its relationship with gold, crude oil and Euro exchange rate
Bir kripto para birimi olarak bitcoin ve bitcoin'in altın, ham petrol ve Euro ile ekonometrik ilişkisi
- Tez No: 592380
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE ORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bitcoin şifreli, elektronik bir paradır. Ulusal banka veya tek bir gözetmen olmadan başka bir faktöre gerek kalmaksızın dağıtılmış bir defter üzerinden müşteriden müşteriye gönderilebilen ve merkezi olmayan bir dijital para birimidir. Bu incelemede Ham Petrol, Euro/Dolar kurunun ve Altın'ın Bitcoin üzerindeki etkisi incelenmiştir. Gelişmiş para standartlarını ve kriptografik para formlarını yönlendiren genel fikir kullanılmış ve ayrıca diğer temel dijital para standartlarının bir kısmı değerlendirilmiştir. 2016-2018 dönemine ait 151 haftalık veriler baz alınarak Bitcoin ile Altın, Ham Petrol ve Avro'nun ilişkisini incelemek amacıyla Vektör Otoregresif Modeli kullanılmış ve Granger nedensellik testi ile de değişkenler arasındaki ilişkinin yönü tespit edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda Bitcoin'in hem petrol fiyatı hem de altın fiyatı değişkenlerinden etkilendiği, her iki değişkendeki fiyat artışlarının da Bitcoin fiyatlarında artışa neden olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bitcoin is cryptographic, electronic money. It is a decentralized digital currency without a national bank or a single overseer that can be sent from client to client on the distributed ledger, arranged without the requirement for another factor. In this examination, Crude Oil, Euro/Dollar exchange rate and Gold's impact on Bitcoin has been studied. The general idea driving advanced monetary standards and cryptographic forms of money has been used, and also a portion of the other essential digital monetary standards has been assessed. The Vector Autoregressive Model was used to investigate the relationship between Bitcoin and Gold, Crude Oil and Euro/Dollar exchange rate based on 151-week data of 2016-2018 period, and the direction of the relationship between the variables was determined by Granger causality test. The findings of the analysis show that Bitcoin was affected by both Crude Oil Price and Gold Price variables, and price increases in both variables cause increase in Bitcoin prices.