Kripto para birimi olan bitcoin ve blockchain teknolojisinin ortaya çıkışı bugüne kadarki gelişim süreci ile gelecekteki durumu
The crypto currency bitcoin and blockchain technology emergence development process and future prospects
- Tez No: 573177
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tezde kripto para birimi olan Bitcoin ve Blockchain teknolojisinin ortaya çıkışı bugüne kadarki gelişim süreci ile gelecekteki durumu incelenmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde sanal para birimi olarak nitelendirilen ve son yıllarda büyük bir üne kavuşarak yıldızı parlayan, ancak sonra giderek bu ünü sönmeye başlayan Bitcoin ve Blockchain Teknolojisi'nin ortaya çıkışı ve gelişim sürecinden bahsedilmiştir. Çalışmamızın son bölümünde ise Bitcoin ve diğer kripto paralarla ilgili anket çalışması yapılarak katılımcıların Bitcoin ve diğer kripto paralarla ilgili bilgi düzeyleri, kullanım tercihleri ve bu paraların gelecekteki durumları hakkındaki beklentilerle ilgili değerlendirmeleri analiz edilmiş ve sanal para birimi olarak nitelendirilen Bitcoin'in günümüzdeki ve gelecekteki durumu analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the development of Bitcoin and Blockchain technology is investigated. Bitcoin is known as the virtual currency which has gained much popularity during the last decade. This study mentions about the development of Bitcoin and the circumstances that allowed Bitcoin to develop. The level of knowledge about Bitcoin and other Crypto currencies and expectations about the future preferences for crypto currencies is examined with a survey.