Adıyaman ve bölgesinde hemodiyalize giren kronik böbrek yetmezliği hastalarının demografik özellikler yönünden incelenmesi
Demographic characteristics of hemodialyzed chronic renal failure patients in Adiyaman and its province
- Tez No: 520183
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA AKBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kronik böbrek yetmezliği (KBY) tüm dünyada sık görülen önemli bir halk sağlığı sorunudur. KBY tedavisi hastaların çoğunda büyük ekonomik ve fiziksel yüke neden olmaktadır. Çalışmamızda Adıyaman ilindeki hemodiyaliz hastalarının sosyodemografik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 01.05.2017- 01.07.2017 tarihleri arasında başvuran hemodiyaliz tedavisi altındaki 103 KBY hastası ile gerçekleştirildi. Tüm hastaların cinsiyet, yaş, eğitim seviyesi, mesleki durum gibi sosyodemografik özellikleri, KBY etiyolojisi ve komorbid hastalıklar gibi klinik özellikleri, temel laboratuvar sonuçları analiz edildi. Hastaların yaş ortalaması 54.3 ± 17.7'ydi. Hastaların %51.5'i erkek, % 48.5'i kadındı. Medeni durum, hastaların %67'si evli %33'ü bekardı. Eğitim seviyesi çoğu hastada düşüktü (%88.3), hastaların %11.7'sinde eğitim seviyesi yüksekti (lise + üniversite). KBY nedeni hastaların %42.7'sinde hipertansif nefroskleroz, %30.1'inde diyabet, %10.7'sinde ürolojik nedenler, %6.8'inde kronik intertisyel nefrit, %5.8'inde glomerülonefrit, %3.9'unda polikistik böbrek hastalığı, %1.9'unda amiloidoz, %3.9'unda diğer nedenlerdi, bununla birlikte hastaların %19.4'ünde KBY etiyolojisi bilinmiyordu. Hastaların %77.7'sinin komorbid hastalığı vardı. Hastaların %59.2'sinde hipertansiyon, %47.6'sında kardiyovasküler hastalıklar, %32'sinde diyabet, %1.9'unda serebrovasküler hastalık, %1.0'inde malignite, %1'inde diğer hastalıklar vardı. Sonuç olarak çalışmamızda, Adıyaman İlindeki hemodiyaliz tedavisi altındaki hastaların epidemiyolojik özellikleri ve ilişkili faktörleri hakkında veriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Chronic kidney failure (CKF) has emerged as a public health challenge in all countries around the world. The cost of management of CKF is enormous and unaffordable burden to most patients in the developing world. The aim of our study is to evaluate the sociodemographic characteristics of hemodialysis patients in Adıyaman Province. The study was conducted with 103 CKF patients under hemodialysis treatment who admitted to our clinic, between 01.05.2017- 01.07.2017. Sociodemographic characteristics as gender, age, education level, occupation status, clinical features such as CKF etiology and comorbid diseases and basic laboratory results were evaluated. The mean age of the patients was 54.3 ± 17.7 years. 51.5% of the patients were male, 48.5% were female. Marital status was married in 67% and single in 33%. Most of the patients (88.3%) were at low education level and 11.7% were at higher education level (high school + university). The cause of CKF was hypertensive nephrosclerosis in 42.7%, diabetes in 30.1%, urological causes in 10.7%, chronic interstitial nephritis in 6.8%, glomerulonephritis in 5.8%, polycystic kidney disease in 3.9%, amyloidosis in 1.9% and other causes in 3.9%, res. However, the etiology was unknown in 19.4%. 77.7% of the patients had comorbid disease. 59.2% of the patients had hypertension, 47.6% had cardiovascular diseases, 32% had diabetes, 1.9% had cerebrovascular disease, 1.0% had malignancy, and 1% had other diseases. In conclusion, we provide epidemiological evidence of CRF with under hemodialysis treatment and the associated socio-demographic factors in Adıyaman.