Türkiye'de muhasebe mesleği istihdam durumu üzerine bir araştırma
A research on the employment situation in accounting profession in Turkey
  1. Tez No: 520187
  2. Yazar: MEHMET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Muhasebe mesleği geniş, cazip ve çeşitli istihdam alanlarına sahiptir. Ancak meslek mensupları ve adayları, mesleğin kariyerini, mesleğin istihdam verilerini, mesleğin yapılabilirliğini, mesleğin sağladığı avantajları bilememekte ve mesleğin geleceği hakkında öngörüde bulunamamaktadırlar. Bu durum muhasebe mesleğini yapmak isteyen kişileri karasız bırakmaktadır. Araştırma, 2016 ve 2017 yıllarında, muhasebe mesleğinin istihdam verileri, mesleğin illere, illerin nüfusuna, gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine göre sayısal dağılımını vererek meslek adaylarına ve meslek mensuplarına rehber olmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma Türkiye'de istihdam edilen muhasebe meslek mensuplarının illere göre dağılımı üzerinde detaylı analizler içermektedir. Muhasebe mesleğinde iş olanakları, istihdam sayıları, çalışılan birimler, kullanılan unvanlar, illere göre dağılımı hakkında veriler değerlendirilerek gelecek projeksiyonlarına bilgi sağlamak amaçlanmıştır. Bu alanda yapılan çalışmalardan farklı olarak Türkiye genelinde bir çalışma yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümde muhasebenin kavramı, tarihi, önemi ve sorunlarına değinilmiştir. İkinci bölümde muhasebe mesleğinde eğitimin önemi, Türkiye ve Dünya'daki eğitim yöntemleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde muhasebe mesleğinde çalışma şekilleri, faaliyette kullandıkları unvanlar, kamu ve özel sektörde çalışan meslek mensuplarının sayıları verilmiştir. Dördüncü bölümde mesleğin nüfusa göre dağılımı, gelir vergisi mükelleflerine ve kurumlar vergisi mükelleflerine göre dağılımı incelenmektedir. Ayrıca İŞKUR verilerine göre oransal analizler yapılmıştır. Bu kapsamda, mesleğin istihdam alanları ve olanakları tespit edilmiştir. Araştırmaya göre muhasebe meslek mensupları hem kariyer mesleklerde hem de diğer muhasebe meslek alanlarında nüfusu yoğun, ticaret hacmi yüksek, vergi mükellef sayısı çok olan illerde toplanmıştır. Ancak elde edilen sonuçlara göre meslek mensupları açısından meslek mensubu başına nüfus bakımından ve vergi mükellefiyeti bakımından az nüfuslu illerde daha avantajlı bir durum ortaya çıkmıştır. ISKUR iş ilanlarında yer alan muhasebe meslekleri ise nüfus, mükellef sayısı ve ticaret hacminin daha yüksek olduğu illerde daha yoğunlaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The accounting profession has wide, attractive and diverse employment fields. However, members of the profession and the candidates do not know the career of the profession, the employment profession of the profession, the viability of the profession, the advantages of the profession, and can not foresee the future of the profession. In this case, the people who want to do accounting profession undecided. The research aims to be a guide to career candidates and professionals in 2016 and 2017 by giving a numerical distribution of the accounting profession in terms of employment data, occupational population, income and corporation taxpayers. This study contains detailed analysis on the distribution of the province of professional accountants employed in Turkey. It is aimed to provide information on future projections by evaluating the job opportunities, employment numbers, units worked, used titles, distribution according to the numbers in the accounting profession. In this study, unlike previous studies in this area, Turkey has dealt in general. In the first part of the study, the concept, history, significance and problems of accountancy are mentioned. In the second part, the importance of education in the accounting profession, focused on training methods in Turkey and the World. In the third chapter, the working conditions in the accounting profession, the titles they use in the activity, the number of professionals working in the public and private sectors are given. In the fourth chapter, distribution of profession according to population, distribution of income tax and corporate taxpayers are examined. In addition, rational analyzes were made according to ISKUR data. In this context, employment areas and facilities of the profession have been identified. According to the survey, accounting professionals are concentrated both in career professions and other accounting professions where the population is intense, the volume of trade is high, and the number of taxpayers is high. However, according to the results obtained, in terms of members of the profession, a more favorable situation has emerged in terms of the population per profession and the taxpayers with less population. Accounting professions in İŞKUR job advertisements are more intense in the cases where population, number of taxpayers and trade volume are higher.