Elektronik ticaret işletmelerinde çalışanların örgüt kültürü algılarının motivasyon düzeyleri ile ilişkisi üzerine bir araştırma
A research on the relationship between the of motivation levels of organization cultures from the workers in electronic commerce enterprises
  1. Tez No: 520188
  2. Yazar: ERKAN İNCEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Teknolojiye büyük yatırımlar yapan Türkiye'de İnternet kullanımının gün geçtikçe artması, işletmeleri elektronik platformları kullanmaya yöneltmektedir. İnternet, işletmelere diğer kanallara kıyasla ürün ve hizmetlerini daha az zamanda, daha az maliyet ve çaba ile sunma imkânı sağlarken; alışveriş işleminin diğer kısmını oluşturan tüketiciler için ise, bulundukları yerden, daha az vakit harcayarak istedikleri ürün ve hizmete kolaylıkla ulaşabilme imkânı sunmaktadır. Bu çalışmada alışveriş faaliyetlerinin güvenlikten ödün verilmeden, sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan e-ticaret işletmelerinde çalışanların motivasyon düzeyleri ile örgüt kültürleri arasındaki ilişkinin tespiti hedeflenmiştir. Araştırmanın evreni İstanbul il merkezinde faaliyet gösteren e-ticaret şirketi unvanına sahip işletmelerde çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında 122 çalışana ulaşılmış ve veri toplama aracı olarak“Motivasyon Ölçeği”ve“Örgüt Kültürü Ölçeği”e-ticaret çalışanlarına yöneltilecek şekilde düzenlenerek kullanılmıştır. Elde edilen bilgilerin analizinde Kolerasyon analizi, t testi, ANOVA analizi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre e-ticaret sektörünün bilgi ve teknolojiye yatkınlık gerektirmesi sebebiyle çalışanların büyük çoğunluğunun lisans mezunu olduğu göze çarpmaktadır. Örgüt kültürü alt boyutları ile motivasyonun alt boyutları arasındaki ilişkiler korelasyon analizi ile incelenmiş ve pozitif yönlü orta ve yüksek seviyede ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca örgüt kültürü ile motivasyon boyutları demografik değişkenlere göre karşılaştırılmış ve bazı değişkenlerde farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The fact that the Internet use in Turkey, which makes huge investments in technology, become widespread with each passing day conduces businesses to use electronic platforms. While Internet provides the opportunity to businesses for offering their products and services in a shorter period of time with less cost and effort compared to the other businesses, it also provides opportunity to consumers, who constitute the other part of the shopping activity, for accessing to the desired products and services easily and by spending less time from their whereabouts. Determining the relationship between the motivation levels and organization cultures of employees, who work in etrade businesses enabling the shopping activities to be carried out without having any problem and without sacrificing security, is aimed in this study. Target population of the study is consisted of employees working in the businesses having e-commerce company titles and operating in Istanbul city center. 122 employees were reached out within the scope of the study, and the reliability and validation tests of the scale was made by the same researcher as the data collection tool. The“Motivation Scale”and“Organization Culture Scale”, was adjusted for being addressed to the e-trade employees and used in this study. Correlation analysis, t test, ANOVA analysis were used in the analysis of the obtained information. Since the e-commerce sector requires tendency to the information and technology according to the research results, the fact that most of the employees have bachelor's degree draws attention. The relationship between sub-dimensions of the organization culture and sub-dimensions of motivation are examined with correlation analysis, and positive relations were determined. Moreover, dimensions of the organization culture and motivation were compared according to the demographic variables, and differences were observed in some variables.