Kentsel yaşam kalitesinin sosyal çevre boyutu Sarıyer örneği
The social enviroment' dimension of quality of urban lifesample of Sariyer
  1. Tez No: 520195
  2. Yazar: BÜLENT İLGAZİ
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET OKTAY CANSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Economics, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent Çalışmaları ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Küreselleşen dünyada ve ülkemizde teknolojik gelişmeler ekseninde, sosyolojik, ekonomik ve psikolojik değişimlere kentler hazırlıksız yakalanmıştır. Ulaşım ve iletişim ağı hızla gelişmiş, buna paralel kır nüfusu kentlere kaymış ve metropol kentler dönemi başlamıştır. Pahalı ve yetersiz konutlar ve uygulanan yanlış politikalar kente göçle gelenleri, alt yapı hizmetlerinin neredeyse hiç olmadığı gecekondu bölgelerine, sosyal donatılardan uzak çarpık kentleşmeye sürüklediği ve bu yeni durumun da sürdürülebilir olmadığı görülmüştür. Yaşanan ekonomik ve sosyal sorunların kentsel gelişme ve daha birçok alanda kendini göstermesiyle ''sürdürülebilirlik'' kavramı ortaya atılmış ve üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Kent ve kentlilik kavramları üzerinden Sarıyer kent kimliği üzerine yoğunlaşıp bölgenin sosyo kültürel analizi yapılmıştır. Bu tezimde İstanbul Sarıyer'in kentsel yaşam kalitesinin sosyal çevre boyutu araştırılmış, sosyal, bölgenin sosyal, ekonomik, fiziksel ve kurumsal özellikleri incelenmiştir. Sürdürülebilir kentsel gelişmenin önündeki engeller araştırılarak Sarıyer'de kentsel yaşam kalitesini arttırıcı yaklaşımlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the world that is globalizing and in our country on the axis of technological developments, cities have been caught unprepared for sociological, economic and psychological changes. The network of communication and transportation has progressed rapidly, the rural population has shifted to the cities in this sense and the era of metropolitan cities has begun. Because of the expensive and inadequate housing and misguided policies, it seemed that those who migrated to the city skewed to the shanty towns where infrastructural services have hardly ever existed, and irregular urbanization that is away from social reinforcements. This new situation has not been seen as sustainable. The concept of“sustainability”has been put forward and investigated as the economic and social problems' manifestation that have been experienced in urban development and many other areas. Through the identity of Sarıyer city and the concepts of city and urbanity, socio-cultural analysis of the region was carried out. In the case of Istanbul, Sarıyer the social environment' dimension of quality of urban life was investigated and the social, economic, physical and institutional characteristics of the region are examined. The obstacles in front of sustainable urban development have been investigated and approaches to increase the quality of urban life in Sarıyer have been involved.