Kentsel yaşam kalitesinin ekonomik boyutu, fındık üretiminin kente katkısı, Fatsa örneği
The economic dimension of quality of urban life, contributions of hazelnut production to the city, sample of Fatsa
- Tez No: 520194
- Danışmanlar: PROF. MEHMET OKTAY CANSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Economics, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent Çalışmaları ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İnsanların en temel hakkı yaşamaktır. İnsanlar yaşam boyunca adil, güvenilir ve sür-dürülebilir bir dünyanın nimetlerinden ortak faydalanmalıdır. Bu durum dünyada adil bir yaklaşımla küresel ölçekte sağlamak mümkün olmamaktadır. Bu durum bölgesel ve yöresel durumlarda tesis edilebilir. Bu süreçte sürdürülebilirlik kavramı ile beraber kaliteli yaşam ve kentsel yaşam kalitesi gösterge kavramları öne çıkmaktadır. Bu çalışma kent ve yaşam kavramları arasında yerelde yapılmış bir çalışmadır. Bu araştırma ve çalışmamızda yerel kalkınmada yerel bir ürünün ekonomik boyutunun kentsel kalkınmaya etkisi araştırılmış ve irdelenmiştir. Bu çalışmamızın birinci bölü-münde sürdürülebilirlik, ikinci bölümünde yaşam kalitesi ve kentsel yaşam kalitesi gösterge kavramları üzerinde yaklaşımlar irdelenmiştir. Üçüncü bölümde fındık ile ilgili oluşan ekonomik ilişkinin Fatsa'da kentsel yaşam kalitesine etkileri, göstergeler açısından verilerin irdelenmesi yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise Fatsa'da fındık ve ekonomik ilişki üzerinde değerlendirilmeler ve araştırmalar yapılmıştır. Sonuç olarak ithalat girdisi olmayan, çevreye atık bırakmayan, çevreye küresel an-lamda oksijen desteği veren, bölgenin ekonomisine katkı veren değerli bir üründür fındık. Fındık ekonomik olarak kıymeti ve değeri konumlandırılamamış, insan ve çev-re için fayda sağlayan, atık bırakmayan bir yerel değeridir. Bu araştırmamız Fatsa yerel ölçeğinde yapılmıştır. Yerelde kent ve kentsel yaşam kalitesi bağlamında bir veri olarak araştırmacılara fayda katması düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The most basic right of people is to live. Throughout life, people must take advantage of the blessings of the world in a fair, credible and sustainable way. It is not possible to provide a fair approach on a global scale in the world. It can be established in re-gional and local situations. In this case, concepts of quality life and quality of urban life indicator come to the forefront together with the concept of sustainability. This work is a local study between urban and life concepts. In this research and study, the effect of the economic dimension of a local product on local development to urban development has been researched and examined. In the first part of our work, sustainability, and in the second part, approaches on indicator concepts of quality of life and quality of urban life were examined. In the third part, the data of hazelnut economy in Fatsa were examined in terms of the indi-cators that will affect the quality of urban life. In the last part, it was some researches and evaluations on hazelnut and hazelnut economy in Fatsa. As a result, hazelnut is a valuable product that does not have import input, does not leave waste in the environment, gives oxygen support around at the global sense, and contributes to the economy of the region. And also, it is a local value that cannot be positioned in terms of its economic worth, that is waste-free and beneficial for people and environment. Our research was carried out at the local scale of Fatsa. I think that this work will benefit locally as a data in the context of urban and urban quality of life for research-ers.