Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi tıpta uzmanlık öğrencilerinin tükenmişlik düzeyi ve etkileyen faktörler
Ondokuz Mayis University Faculty of Medicine residents burnout level and affecting factors
  1. Tez No: 496699
  2. Yazar: ELİF ERDOĞAN CENİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN AYŞİN ARTIRAN İĞDE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Amaç: Günümüz yaşam koşullarında yoğun iş temposu, ekonomik kriz, hayat pahalılığı, sağlık sorunları, maaş yetersizliği, iş yerinde yaşanan kurumsal ve kişilerarası sorunlar gibi sosyoekonomik ve kişisel problemler zamanlarının büyük çoğunluğunu işyerinde geçiren sağlık çalışanlarında tükenmişlik durumuna yol açmaktadır. Tükenmişlik, insanlarla yoğun karşılıklı etkileşimi gerektiren hemşirelik, doktorluk, sosyal hizmet uzmanlığı ve öğretmenlik gibi meslek gruplarında daha sık görülmektedir. Çalışmamızın amacı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi tıpta uzmanlık öğrencilerinde tükenmişlik sendromu görülme sıklığı ve bunu etkileyen faktörleri belirlemektir. Materyal ve Metot: Çalışmamız OMÜ Tıp Fakültesi'nde öğrenim gören, çalışma hakkında bilgilendirilip, çalışmaya katılmayı kabul eden tıpta uzmanlık öğrencilerine uygulanmıştır. Konuyla ilgili literatür gözden geçirilerek bir sosyodemografik veri anketi oluşturulmuştur. Bu anket ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ) katılımcılara ilgili bölümlere gidilerek yüz yüze uygulanmıştır. Veriler bilgisayar ortamına girilip değişkenler arasındaki ilişki incelenmiştir. Parametrik ve parametrik olmayan koşullara göre analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Modern nowadays life conditions composed of intense work pressure, economic problems and high cost rates of living, health issues, low income, institutional or interpersonal clashes at workplace threatens health workers with burnout syndrome who are spending most of their time at work. Burnout syndrome is diagnosed more frequent in vocations with more mutual interaction with people; such as nursery, doctors, social service specialists and teachers. The aim of this study is to determine the frequency and reasons of burnout syndrome for residents at Ondokuz Mayıs University. Materials and Method: Our study has been applied to residents studying at Ondokuz Mayıs University, Faculty of Medicine who are informed about the study and accept to participate it. A sociodemographic data questionnaire was developed with a review of the relevant literature. This questionnaire and the Maslach Burnout Scale (BMO) were administered face-to-face and the relationship between the variables analyzed according to parametric and nonparametric conditions.