Araçsal ağlarda haberleşme uygulamaları
Communication applications in vehicle networks
- Tez No: 520204
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BOYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 3646
Özet
Araçsal ağlar (VANET), mobil ağların özelleşmış bir halidir. Teknolojik gelişmelerinin son yıllarda hızla artması nedeniyle araçsal ağlar üzerinde çalışmalarda yoğunlaşmıştır. Araçsal ağlar, araçların birbiriyle haberleşmesi sağlayan bir ağ çeşididir. Araçların birbiriyle iletişimi sayesinde konumlarını, yönlerini ve hız bilgilerini diğer araçlara gönderebilir. Bu tez kapsamında araçlar arasında kullanılacak yönlendirme protokolleri karşılaştırılarak farklı durumlarda hangi yönlendirme protokolünün kullanılabileceği ele alınmıştır. Yönlendirme protokollerini farklı senaryolarda test edebilmek için Simulation of Urban Mobility (SUMO) yazılımında trafik oluştulmuş ve oluşturulan trafik Network Simulator 3 (NS3) yazılımında teste tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Vehicle networks (VANET) is a specialized form of mobile networks. Since technological developments have increased rapidly in recent years, they have concentrated on working on vehicle networks. Vehicle networks are a type of network that allows vehicles to communicate with each other. Through the communication of vehicles, they can send their location, direction and speed information to other vehicles. In this thesis, the routing protocols to be used among the vehicles are compared and it is discussed which routing protocol can be used in different situations. In order to test the routing protocols in different scenarios, traffic was generated in the Simulation of Urban Mobility (SUMO) software and the generated traffic was tested in the Network Simulator 3 (NS3) software.