Temel motivasyon kaynaklarının girişimcilik eğilimi üzerine etkisi: Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencileri üzerine bir araştırma
The effect of basic motivation sources on entrepreneurialtendency: A research on Suleyman Demirel University students
- Tez No: 520203
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAİT ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencilerinin temel motivasyon kaynaklarının, girişimcilik eğilimleri/niyetleri üzerindeki etkisi incelenmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde girişimcilikle ilgili temel kavramlar, girişimcilik türleri, girişimciliğin tarihsel süreci, girişimciliğin önemi, girişimciliğe etki eden faktörler ve girişimci olma nedenleri yer almaktadır. İkinci bölümde girişimcilik eğiliminin tanımı, girişimcilik eğiliminin oluşumunu açıklayan modeller, girişimcilik eğilimini etkileyen faktörler ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde ise motivasyon kavramı, motivasyonun özellikleri ve motivasyon teorilerine yer verilmektedir. Çalışmanın evreni, Süleyman Demirel Üniversitesi bünyesindeki 4 fakülte ve 6 meslek yüksekokulunda okuyan toplam 902 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrencilerin temel motivasyon kaynaklarının girişimcilik eğilimi üzerindeki etkisini ölçmek amacıyla, Yılmaz ve Sümbül'ün (2009) geliştirmiş olduğu“Girişimcilik Ölçeği”kullanılmıştır. Temel motivasyon kaynaklarının incelenmesi için ise, Antalyalı ve Bolat'ın (2017) geliştirmiş olduğu“Temel Motivasyon Kaynakları (TMK)”ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler, SPSS 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizlerde, doğrulayıcı faktör analizi, regresyon analizi, bağımsız t testi ve tek yönlü varyans analizi ve düzenleyici etki analizi yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmada temel motivasyon kaynaklarının (güç, başarı, bağlanma, düşünme), girişimcilik faktörlerini (risk, fırsatları değerlendirme, liderlik, gelecek, kararlılık, dış etkenlere karşı bireysel güç) pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the basic motivation resources of the students of Süleyman Demirel University are examined in terms of entrepreneurial tendencies / intentions. In the first part of the study, basic concepts about entrepreneurship, types of entrepreneurship, historical process of entrepreneurship, importance of entrepreneurship, factors affecting entrepreneurship and reasons for being entrepreneurs are given. In the second part, the definition of entrepreneurship tendency, the models explaining the formation of entrepreneurship tendency, the factors affecting entrepreneurship tendency are discussed. In the third part, motivation concept, characteristics of motivation and motivation theories are given. The universe of the study consists of 902 students from 4 faculties and 6 vocational schools in the Süleyman Demirel University. Yilmaz and Sümbül (2009)“Entrepreneurship Scale”was used to measure the effect of basic motivation resources of students on entrepreneurship tendency. In order to examine the main resources of motivation,“Basic Motivation Resources (TMK)”scale was used by Antalyalı and Bolat (2017). The data obtained in the study were analyzed using the SPSS 22.0 program. Confirmatory factor analysis, regression analysis, independent t test and one way variance analysis and regulatory effect analysis methods were used in the analyzes. It was determined in the study that the basic motivation resources (power, success, attachment, thinking) influenced entrepreneurship factors (risk, opportunity evaluation, leadership, future, stability, individual power against external factors) positively.