Linearization instability in gravity theories
Kütle çekim kuramlarında doğrusallaştırma kararsızlığı
- Tez No: 520248
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematiksel Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kütle çekim kuramı gibi doğrusal olmayan kuramlarda fiziksel olarak uygun olan çözümü bulmak zordur. Bu yüzden, simetrileri olan bir arkaplan gerçek çözümünden başlayarak, pertürbasyon kuramının kullanılması, yaklaşık da olsa fiziksel çözüme ait bir çok bilgi sağlar. Fakat bu yaklaşık bilgi de bir bedel ile elde edilir: yaklaşık çözümün temel özelliği geliştirilebilir olmasıdır. ¸Söyle ki, bir üst mertebe pertürbasyon kuramına gidildiğinde, fiziksel problem ya da çözüm geliştirilebilmeli ve daha yaklaşık olmalıdır. Bu birçok kuramda ve birçok arkaplan çözümünde böyle olsa da, doğrusal pertürbasyon kuramının bazı sebeplerden geçersiz olduğu önemli durumlar vardır. Bu sorun genel görelilik bağlamında 1970'lerin başlarında başlayan çalışmalar aracılığıyla sağlam bir zemine oturdu, fakat modifiye edilmiş kütle çekim teorilerinde sadece son zamanlarda çalışılmaktadır. Bu tez, genel kütle çekim kuramlarında doğrusallaştırılmış denklemlerin bazı çözümlerinin mümkün bir gerçek çözümün doğrusallaştırılmasından elde edilemediği genel kütle çekim kuramları ile ilgilidir. Bu amaçla Taub yüklerini, ADT yüklerini ve doğrusallaştırılmış denklemler üzerindeki ikinci derece kısıtlayıcı denklemleri tartışacağız. Üç boyutlu kiral kütle çekim kuramını ve D boyutlu kritik kütle çekim kuramını açık örnekler olarak vereceğiz ve kozmolojik sabitli topolojik kütle kuramının detaylı ADM analizini vereceğiz.
Özet (Çeviri)
In a nonlinear theory, such as gravity, physically relevant solutions are usually hard to find. Therefore, starting from a background exact solution with symmetries, one uses the perturbation theory, which albeit approximately, provides a lot of information regarding a physical solution. But even this approximate information comes with a price: the basic premise of a perturbative solution is that it should be improvable. Namely, by going to higher order perturbation theory, one should be able to improve and better approximate the physical problem or the solution. While this is often the case in many theories and many background solutions, there are important cases where the linear perturbation theory simply fails for various reasons. This issue is well known in the context of general relativity through the works that started in the early 1970s, but it has only been recently studied in modified gravity theories. This thesis is devoted to the study of linearization instability in generic gravity theories where there are spurious solutions to the linearized equations which do not come from the linearization of possible exact solutions. For this purpose we discuss the Taub charges, the ADT charges and the quadratic constraints on the linearized solutions. We give the three dimensional chiral gravity and the D dimensional critical gravity as explicit examples and give a detailed ADM analysis of the topologically massive gravity with a cosmological constant.