On weakly prime radical
Zayıf asal radikal üzerine
  1. Tez No: 520249
  2. Yazar: ZENNURE TUBA LAÇİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL KILIÇARSLAN CANSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
T bir S modül ve Q de T nin bir alt modülü ise, eğer x∈S, n∈T için xn∈Q varken, n∈Q veya xT⊆Q ise Q ye asal alt modül denir. Diğer taraftan x,y∈S ve m∈T için xym∈Q varken xm∈Q ya da ym∈Q elde ediliyor ise Q ya zayıf asal alt modül denir. Her asal alt modülün zayıf asal alt modül olduğu açıktır. Asal radikal için her zaman doğru olan bazı özelliklerin zayıf asal radikal için de sağlandığını gösterdik. Q 'nin S-modül Tnin asal bir alt modülü olması durumunda, (Q∶T) nin asal ideal olduğu iyi bilinmektedir. Q 'nin zayıf asal alt modül olması durumunda (Q∶m) nin her m∈T-Q için asal ideal olduğunu gösterdik. Bu tezde zayıf asal alt modül kavramını genelleştiren zayıf yarı-asal alt modüller kavramını tanıtıyoruz. Aynı zamanda, her zayıf yarı-asal alt modül Q 'nun zayıf asal alt modül olabilmesi için gerek ve yeter şartın 〈E_T (Q)〉=Q olduğunu gösterdik. Eğer S, asal idealleri tam sıralı olan değişmeli ve birimli bir halka ise, zayıf asal radikalin zayıf asal alt modül olduğu ve aynı zamanda zayıf radikal formülün S için sağlandığı gösterildi. Son olarak, bölünmüş bölgelerin zayıf radikal formülünü sağladığını kanıtladık.
Özet (Çeviri)
If T is an S- module and Q is a submodule of T, which is proper, then Q is called prime if xn∈Q implies n∈Q or xT⊆Q for some x∈S, n∈T. Also, if xym∈Q implies xm∈Q or ym∈Q for some x,y∈S, m∈T, then Q is called weakly prime submodule. One can easily show that prime submodules are weakly prime. We get some properties of weakly prime radical which are always true for prime radical. (Q∶T) is always a prime ideal when Q is a prime submodule. We have shown that if Q is a weakly prime submodule, (Q∶m) is a prime ideal for every m∈T-Q. In this thesis, we give the definition of a weakly quasi-primary submodule which generalizes the concept of a weakly primary submodule. Also we show that every weakly quasi-primary submodule Q is weakly prime if and only if 〈E_T (Q)〉=Q. If S is a commutative ring with identity whose prime ideals are totally ordered, then it is shown that a weakly prime radical is a weakly prime submodule, and the weakly radical formula holds for S. Finally, we prove that divided domains satisfy weakly radical formula.