Bazı kuru fasulye (Phaseolus vulgaris L.) çeşitlerinin ve Ahlat yerel populasyonun Van-Gevaş ekolojik koşullarında, verim ve verim özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and yield characteristic of some dry beans (Phaseolus vulgaris P.) varieties and one local Ahlat population in the Van-Gevaş ecological conditions
  1. Tez No: 520276
  2. Yazar: İSHAK BARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUMAN BİLDİRİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada bazı kuru fasulye (Phaseolus vulgaris L.) çeşitlerinin ve Ahlat yerel popülasyonunun Van-Gevaş ekolojik koşullarında, verim ve verim özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç için, ülkemizde yetiştirilen, Adabeyazı, Şeker-98, Göksun, Karaman, Rib-Weighing, Zülbiye ve Yunus-90, Göynük-98, Topçu ve Akman-98 fasulye çeşidi ile Van Gölü havzasından temin edilen 1 yerel popülasyon olmak üzere 11 farklı kuru fasulye çeşidi kullanılmıştır. Çalışma tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Deneme sonucunda bitki boyu 40.42-56.74 cm, dal sayısı 6.42-7.14 adet/bitki, bakla sayısı 6.31-7.84 adet/bitki, baklada tane sayısı 4.26-6.82 adet/bakla, bitkide tane sayısı 21.92-35.32 adet/bitki, yüz tane ağırlığı 39.90-50.30 g, bitkide tane verimi 8.83-17.77 gr/bitki ve dekara tane verimi 273.93-350.89 kg/da arasında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the yield and yield components of some dry bean (Phaseolus vulgaris L.) varieties and 1 Ahlat local population in Van-Gevaş ecological conditions. For this purpose, a total of 11 different dry bean types including Adabeyazı, Şeker-98, Göksun, Karaman, Rib-Weighing, Zülbiye and Yunus-90, Göynük-98, Topçu and Akman-98 beans and 1 local bean population obtained from the Van Lake basin were analyzed. The study has been established as randomized block design trial with three replications. At the end of the trial; plant size 40.42-56.74 cm, number of branches 6.42-7.14 number/branch, number of seeds 6.31-7.84 number/plant, number of seeds per pod 4.26-6.82 number/pods, number of seeds per plant 21.92-35.32 number/plant, one hundred seed weight 39.90-50,30 g, seed yield of per plant 8.83-17.77 gr/plant and decare seed yield 273.93-350.89 kg/da measurements were determined.