Alüminyum matrisli ZrC takviyeli ve bakır matrisli WC takviyeli kompozitlerin mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the mechanical properties of aluminum matrix ZrC reinforced and copper matrix WC reinforced composites
- Tez No: 520293
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN ÇUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada Alüminyum (Al) ve Bakır (Cu) matrise farklı oranlarda (ağırlıkça % 0.5, 1 ve 2 nanopartikül ilavesi ile elde edilen kompozitlerin mekanik özellikleri incelenmiştir. Bu kapsamda Al matrise ZrC ve Cu matrise WC nanoparçacıkları ilave edilmiştir. Kompozitler toz metalurjisi yöntemi ile imal edilmiştir. Üretilen kompozitlere sertlik ve yoğunluk ölçümü ve SEM incelemeleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Al matrisli ZrC takviyeli kompozitlere basma testi, Cu matrisli WC takviyeli kompozitlere ise aşınma testi uygulanmıştır. Basma testleri oda sıcaklığında %30 deformasyon oranında yapılmıştır. Aşınma deneyleri de oda sıcaklığında 5N, 10N ve 20N yükler altında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda Al matrise ZrC ilavesinin sertliği iyileştirdiği gözlenmiştir. Basma testleri sonucunda ZrC takviyesi basma direncini arttırmıştır. Cu matris içine takviye edilen WC aynı şekilde aşınma ve sertlik gibi karakteristikleri güçlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the mechanical properties of composites obtained by the addition of nanoparticles at different ratios (0.5%, 1 and 2% by weight) of Aluminum (Al) and Copper (Cu) In this context, Al matrise ZrC and Cu matrise WC nanoparticles were added. Composites are manufactured by powder metallurgy method. Hardness and density measurements and SEM studies were performed on the composites produced. In addition, ZrC reinforced composites with Al matrix were tested and abrasion tests were performed with Cu matrix reinforced composites. Compression tests were performed at room temperature at 30% deformation rate. Wear tests were also carried out at room temperature under loads of 5N, 10N and 20N. As a result of the study, the positive effect of Al matrise ZrC addition on hardness was determined. As a result of the push tests, ZrC reinforced the resistance of pushing. WC reinforced into the Cu matrix reinforces the characteristics such as wear and hardness in the same way.