Orman ürünleri sanayinde yönetim ve fonksiyonları üzerine bir araştırma (İstanbul ili örneği)
A research on the management and functions of forest product indusrty (Istanbul province)
  1. Tez No: 520326
  2. Yazar: ALİ BÜYÜKÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Orman endüstri sanayindeki gelişmeler ve üretimdeki artışlar firmaların büyüme hızlarını arttırmıştır. Bu artışlar ile birlikte yönetimlerde gerçekleşmesi gereken hedefler değişiklik göstermek ile birlikte bu hedeflere ulaşmak için yapılması gereken işlemler de artmıştır. Bu tez çalışmasında işletmelerde oluşturulan yönetim süreçlerinin çalışanlar üzerindeki etkisi ve yöneticilerin çalışanlara tutumu değerlendirilmektedir. Bu kapsamda, İstanbul ilinde Orman endüstri sanayisinde faaliyet gösteren Kereste, Oluklu mukavva ve Mobilya sektörlerinde çalışma yapılmış ve toplam 271 kişiye anket uygulanmıştır. Anketler yüz yüze anket metodu ile uygulanmıştır. Uygulanan anketlerde Çapraz tablo, ki-kare testi uygulanmış ve çalışanların cinsiyetine, yaşına, medeni durumuna ve işletmedeki pozisyonlarına göre karşılaştırmalar yapılarak yargılar sonuçlandırılmıştır. Çalışmada, yargıların çoğunda belirtilen karşılaştırma başlıklarına göre ilişki bulunamamıştır. İlişki bulunan yargıların sonuçları tablolar halinde belirtilmiş ve tablo yorumları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The developments in the forest industry and the increase in the production increased the growth rates of the firms. Along with these increases, the targets that have to be realized in the administrations have changed and the operations that have to be done to reach these targets have increased. In this thesis study, the effect of the management processes established in the enterprises on the employees and the attitudes of the managers to the employees are evaluated. In this context, a study was carried out in the lumber, corrugated board and furniture sectors operating in the forest industry in Istanbul and a total of 271 persons were surveyed. The survey were applied by the face-to-face survey method. In the survey, cross-tabulation and chi-square tests were applied and the judgments were concluded by comparing the employees according to their gender, age, marital status and positions in business. In the study, no relation was found according to the comparison titles indicated in most of the judgments. The results of the judges which are related with comparison criteria are tabulated and table comments are made.