Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Zooloji Müzesi amphibia ve reptilia örneklerinin sistematik ve faunistik yönden incelenmesi
Systematic and faunistic investigation of amphibia and reptilia speciemens of Çanakkale Onsekiz Mart University Zoology Museum
- Tez No: 520332
 - Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TOSUNOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 76
Özet
İnsanoğlu çok eski çağlardan günümüze kadar merakları sonucu doğadan topladıkları birçok canlı ve cansız örneklerle koleksiyonlar oluşturmaya başlamışlardır. Bu koleksiyonlar sayesinde nesli tükenen birçok canlının günümüzde tanıtılmasında, gelecek nesillere aktarılmasında önemli rol oynamaktadır. Her geçen günde zooloji müzeleri önem kazanmaktadır. Yurdumuzda ilk tabiat tarihi müzesi MTA Genel Müdürlüğü tarafından 1968 yılında kurulmuş, ikincisi de 1973 yılında Ege Üniversitesi'nde kurulmuştur. Daha sonraki yıllarda birçok Üniversitede Zooloji Müzeleri hızla kurulmaya başlamıştır. Bunun sonucunda zooloji müzelerindeki envanterlerin ortaya çıkarılması ve bunları bilim dünyasına sunulması ile ilgili yapılan çalışmaların artması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında 2003 yılından itibaren Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Zooloji Müzesinde muhafaza edilen amfibi ve sürüngen örneklerinin envanteri çıkarılarak morfolojileri ve sistematikleri ayrıntılı bilgiler verilmiştir. Müze kaydını oluşturan demirbaş defterinde bulunan türlerin fotoğrafları, lokaliteleri, sistematik durumları, koruma durumları, korotipleri ve dağılışları hakkında bilgiler verilerek haritalandırılmıştır. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Zooloji Müzesinde (COMU-ZM) 17 amfibi, 6 kaplumbağa, 38 kertenkele ve 22 yılan türü olmak üzere toplam 1278 amfibi ve sürüngen örneği mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Mankind has begun to create collections with many living and lifeless objects that they have collected from the very ancient times to the day-to-day. Thanks to these collections, many living creatures are playing an important role in introducing them to future generations. Every day zoological museums gain importance. The first natural history museum in our country was founded by the General Directorate of MTA in 1968 and the second one was founded in 1973 at Ege University. In the years that followed, many University Zoology Museums quickly started to be established. As a result this, it is necessary to increase the number of studies about the uncover of inventories in the zoological museum and their presentation to the scientific world. In this thesis study, the inventory of amphibian and reptile specimens kept at Çanakkale Onsekiz Mart University Zoology Museum from 2003 onwards will be taken out and detailed information on morphology and systematics are given. The photographs of the species in the inventory book that made up the museum record were mapped by giving information about their localities, systematic states, protection status, corotypes and their distributions. At the Çanakkale Onsekiz Mart University Zoology Museum (COMU-ZM) there are a total of 1278 amphibian and reptile specimens, including 17 amphibians, 6 turtles, 38 lizards and 22 snakes.