Çanakkale (Biga Yarımadası) içsularında dağılımı bilinen bazı planorbidae üyelerinin morfolojik ve anatomik karakterlerinin belirlenmesi
Determination of some morphological and anatomical features of planorbidae family of known distribution in Çanakkale province (Biga Peninsula, Turkey)
  1. Tez No: 528170
  2. Yazar: MUSTAFA YENİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ANIL ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Su Ürünleri, Zooloji, Anatomy, Aquatic Products, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışmasında Biga Yarımadası'nın (Çanakkale, Türkiye) akarsularında dağılım gösteren Planorbidae (Mollusca: Gastropoda) familyasına ait türlerin bazı morfolojik ve anatomik özellikleri incelenmiştir. Örneklemeler Karamenderes Çayı; Pınarbaşı Kırkgözler, Ahmeteli Köyü Yakını ve Tuzla Çayı; Ayvacık bölgelerinden yapılmıştır. Planorbidae familyasına ait türler: Planorbis intermixtus Mousson 1874, Gyraulus piscinarum (Bourguignat, 1852), Hippeutis coplanatus (Linnaeus, 1758), Ancylus fluviatilis, Gyraulus (Armiger) crista (Linnaeus, 1758), belirtilen örnekleme noktalarındaki çeşitli habitatlardan el kepçesi yardımıyla toplanılmıştır. Örnekler %70 lik alkol ile fikse edilerek flakon şişelere konulmuştur. Tür teşhisleri ve morfometrik ölçümler stereo mikroskop altında ve ZEN görüntüleme sistemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Örnekler Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Limnoloji Müzesi'nde (COMULM) saklanmaktadır. Çalışma boyunca, Planorbis intermixtus (Mousson 1874), Gyraulus (Armiger) crista (Linnaeus, 1758), Gyraulus piscinarum (Bourguignat, 1852), Ancylus fluviatilis ve Hippeutis coplanatus (Linnaeus, 1758)) olmak üzere 5 tür incelenmiştir. Hippeutis complanatus bu çalışma bölgesi için ilk defa kayıt edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some anatomical and morphologhical features of Planorbidae (Mollusca: Gastropoda) family spread over Biga Peninsula (Çanakkale, Turkey) were investigated. Samplings carried out on the waterbodies including Karamenderes Spring, Pınarbaşı Kırkgözler Limnocren area and Tuzla Stream. Planorbis intermixtus Mousson 1874, Gyraulus piscinarum (Bourguignat, 1852), Hippeutis coplanatus (Linnaeus, 1758), Gyraulus (Armiger) crista (Linnaeus, 1758) and Ancylus fluviatilis O.F. Müller, 1774 belong to the family Planorbidae were sampled by hand net. Then, the materials transferred into flacon tubes and fixed with %70 ethil alcohol. Identifications of the species and morphometric mesasurements were done under stereo microscope and ZEN imaging system. Throughout the study, five species of Planorbidae were investigated. Hippeutis complanatus is fistly reported for the region with this study. Materials were stored in Çanakkale Onsekiz Mart University, Limnology Museum (COMULM).