Limnoloji Müzesi Gastropoda ve Bivalvia (mollusca) kataloğunun oluşturulması
Establishing of Limnology Museum Gastropoda and Bivalvia (mollusca) catalogue
  1. Tez No: 525167
  2. Yazar: SONGÜL BİÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ANIL ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Zooloji, Aquatic Products, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bir ekosistemdeki birbirinden farklı canlıların tümü biyolojik çeşitlilik veya daha yaygın adıyla biyoçeşitlilik olarak bilinmektedir. Günümüzde, insan nüfusunun artışı beraberinde hızlı üretim ve tüketimi getirerek doğal kaynakların azalmasına ve çevre kirliliğine neden olmaktadır. Kirlilik, iklim değişikliği ve yaşam alanlarının azalması gibi stres etkenleri, üzerinde yaşadığımız yer küredeki canlılığı tehdit etmektedir. Bu etkenler sonucu, hassas canlıların nesli tükenmekte olduklarını ve hatta tükendiğini görmekteyiz. Toplumların bilinç düzeyleri arttıkça biyolojik çeşitliliğin bilinmesi, korunması ve sürdürülmesi insanlığın ortak değerleri haline gelmiş durumdadır. Bu amaçlara hizmet eden kuruşlardan birisi de doğa tarihi müzeleridir. Gelişmiş toplumlarda oldukça köklü olan ve geniş bir yer bulan bu kuruluşların ülkemizde de özellikle üniversitelerin girişimleriyle yer bulduğunu gözlemlemek mümkündür. Bu örneklerden birisi de Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi 2011 yılında kurulmuş olan koleksiyondur. Çoğunlukla taban omurgasızlarından oluşan bu koleksiyon, tüm makroomurgasızlar göz önüne alındığında 200 taksondan oluşmaktadır. Koleksiyonda, bölgeye endemik ve bilim insanlarının ilk defa tanımladıkları ve isimlendirdikleri türler ile ülkemizde ilk defa tespit edilen türler de yer almaktadır. Bu tez çalışmasında 48 adet mollusca (Gastropoda ve Bivalvia) taksonu kataloglanmış ve düzenli, her zaman ulaşılabilir ve sürdürülebilir uluslararası bilimsel bir müze kataloğu haline getirilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Biodiversity is more commonly known as all living things different form each other in a geographical unit. Nowadays, growing human population has been brought with more production and consumption which is a main stressor on our natural reserves and environment. Stress factors such as pollution, climate change and habitat loss have been threatening to the biota on earth. Due to these stressors, we have been observed either endangered or extinct of vulnerable species. As the level of consciousness of the society increases, maintaining and protecting the biological diversity become common values of humanity. Nature history museums are serving all those purposes in developed countries, but this concept is newly developing by universities in Turkey. One of these examples is a collection established in the faculty of Marine Science and Technology, Çanakkale Onsekiz Mart University in 2011. Majority of this collection representing the benthic macroinvertebrates, is composed of 200 taxa considering all the groups of organisms. In the collection, there are species both first described for science, endemic to the near geographic locality, and firstly recorded species in Turkey. In this thesis, 48 of Mollusca (Gastropoda and Bivalvia) taxa were catalogued made those sustainable and accessible all time in the international scientific field.