Çanakkale civarından toplanan Lissotriton vulgaris (Linnaeus, 1758) (Amphibia: Urodela) örneklerinde mikronukleus analizi ve nuklear anomaliler
Micronucleus analysis and nuclear abnormalities in the Lissotriton vulgaris (Linnaeus, 1758) (Amphibia: Urodela) specimens collected in the vicinity of çanakkale
  1. Tez No: 498262
  2. Yazar: BİRCAN TAŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL VAROL TOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, Çanakkale'nin iki farklı lokalitesinden toplanan (Kalabakbaşı köyü 12 (5♂♂, 7♀♀), Kirazlı köyü 9 (4♂♂, 5♀♀)) Lissotriton vulgaris örnekleri değerlendirilmiştir. L. vulgaris örneklerinden hazırlanan kan preparatlarında genetik materyaldeki hasarın göstergelerinden biri olan mikronukleus (MN) ve nuklear anomaliler (NA) belirlenmiştir. Çalışmada mikronukleusun yanısıra binukleat, tomurcuklu nukleus, loplu nukleus ve çentikli nukleus olmak üzere 4 tip nuklear anomaliye ilaveten sitoplazmik vakuol ve mikrosit saptanmıştır. Kalabakbaşı köyü örneklerinde ortalama MN sayısı 9,25±2,02, MN frekansı % 0,3, NA frekansı % 2,37; Kirazlı köyü örneklerinde MN sayısı 15,22±2,98, MN frekansı % 0,5, NA frekansı 4,54'dur. Mann-Whitney U testi kullanılarak gerçekleştirilen istatistiksel analizler neticesinde iki lokalite arasında sırasıyla çentikli (p=0,001), tomurcuklu (p=0,006) ve loblu (p=0,008) nuklear anomaliler bakımından yüksek düzeyde anlamlı fark bulunmuştur. Kalabakbaşı lokalitesindeki dişi bireylerde ortalama toplam NA sayısı 69,29±26,16, NA frekansı % 2,30; Kirazlı lokalitesindeki dişi bireylerde toplam NA sayısı 143,20±35,37, NA frekansı % 4,77 olarak hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, NA sayıları bakımından Kalabakbaşı ve Kirazlı lokalitelerindeki L. vulgaris dişi (p=0,007) ve erkek (p=0,050) populasyonları kendi aralarında karşılaştırıldığında, önemli derecede fark bulunmuştur. Ayrıca cinsiyet karşılaştırılması yapıldığında iki lokalitede de toplam MN ve NA sayısı bakımından önemli fark bulunmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Lissotriton vulgaris samples collected from different locations of Çanakkale (Kalabakbaşı; 12 (5♂♂, 7♀♀), Kirazlı; 9 (4♂♂, 5♀♀)) were evaluated. In blood preparations prepared from specimens, micronucleus (MN) and nuclear abnormalities (NA), one of indicators of damage in genetic material, were determined. Cytoplasmic vacuole and microcytes were detected in addition to micronucleus and four types of nucleolar anomalies, binucleate, blebbed nucleus, lobed nucleus and notched nucleus in the study. In Kalabakbaşı locality samples, the mean number of MN was calculated 9,25±2,02, MN frequency as 0,3%, NA frequency as 2,37%; in Kirazlı locality samples MN number was calculated 15,22±2,98, MN frequency as 0,5% and NA frequency as 4,54. Statistical analyzes using Mann-Whitney U test revealed a significant difference between the two localities in terms of notched (p=0.001), blebbed (p=0.006) and lobulated (p=0.008) nuclear abnormalities, respectively. The mean total number of NA was calculated as 69.29±26.16, the frequency of NA as 2.30% in the female individuals collected from Kalabakbaşı locality; the total number of NA was calculated as 143.20±35.37 and NA frequency as 4.77% in the female individuals collected from Kirazlı locality. According to the results obtained, when comparing in each other L. vulgaris female (p=0,007) and male (p=0,050) populations in Kalabakbaşı and Kirazlı localities were found the significance differences in NA numbers. In addition, when gender was compared, it was observed that there was no significant difference in the total number of MN and NA at two localities.