Predicting financial well-being using behavioral transactional data
Müşterilerin finansal refahlarını tahmin etmek için mekânsal-zamansal hareketlilik modellerinin kullanımı
  1. Tez No: 520335
  2. Yazar: ANADIL MOHAMMAD
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. BURÇİN BOZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Müşterilerin finansal refahlarını tahmin etmek için mekânsal-zamansal hareketlilik modellerinin kullanımı yakın tarihli bir çalışmada bir OECD ülkesinin banka verisi üzerinde önemli sonuçlar ortaya çıkardı. Bu araştırmada, aynı konsepti başka bir büyük bankanın işlemsel veri setini kullanarak doğrulamaya ve genelleştirilip genelleştirilemeyeceğini araştırıyoruz. 2014 ve 2015 yıllarını kapsayan 1 yıllık bir veri seti üzerinde literatürdeki ilgili mekânsal-zamansal endeksleri hesaplayarak ve torbalama algoritmasını kullanarak tahmin modellerini çalıştırdık. Sonuçlar, bir müşterinin aşırı harcama ve mali sıkıntı durumunu tahminlemede, mekansal-zamansal hareketlilik özelliklerinin tahmin modellerinde hala etkin olduğunu göstermektedir. Geç kredi kartı ödemelerinde finansal sıkıntı belirtileri olması durumunda, demografik özelliklerin mekansal-zamansal hareketlilik özelliklerinden daha etkin olduğu kanıtlanmıştır. Bu modellerin tahmin doğruluğunu iyileştirmek amacıyla, alışveriş ve kanal kategorileri ile ilgili yeni girdi değişkenleri tanımladık ve analizlerimizi genişlettik. Sonuçlar, denediğimiz tüm yeni değişkenler arasında, entropi değişkeni olarak kullanılan ve ikili gösterge değişkeni olarak kullanılan alışveriş kategorilerinin, aşırı harcamaları tahmin etmede en etkin olanlar olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın sonuçları, mekânsal-zamansal davranışsal özelliklerin farklı veri setlerinde finansal refahı başarılı bir şekilde tahmin edebildiğini ve dolayısıyla finansal sektördeki karar vericiler tarafından kullanılabileceğini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The recent introduction of using customers' spatio-temporal mobility patterns to predict their financial wellbeing proved to show significant results when examined on an OECD country's bank data. In this research, we attempt to validate the same concept using another large bank's transactional data set and see if it can be generalized. We examine a 1-year dataset spanning 2014 and 2015, calculate the relevant features from the literature and run prediction models using the bagging algorithm. The results show that the models built on spatio-temporal mobility features are still significant when predicting a customer's overspending and the status of financial trouble. In the case of late credit card payments as signs of financial trouble, demographics prove to be more significant than the spatio-temporal mobility features. We conduct further analysis to introduce new input variables related to shopping and channel categories, in an effort to improve the prediction accuracies of these models. The results show that among all the new features we experiment with, shopping categories used as an entropy variable and used as a binary indicator variable were the most significant ones in predicting overspending. The results of this study further validate that spatio-temporal mobility and other behavioral features can successfully predict financial wellbeing across different datasets, and hence can be used by decision makers in the financial industry.