Big five personality traits as predictors of financial wellbeing: A big data approach
Finansal refahın tahminlenmesinde kestirimci unsur olarak büyük beşli kişilk özelliklerinin kullanılması: Büyük veri yaklaşımı
- Tez No: 578322
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN BOZKAYA, DR. ASUMAN BÜYÜKCAN TETİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Yönetim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, kredi kartı işlemlerinin kart sahibinin kişilik özelliklerine dayandırılabileceği üzerine temellendirilmiştir. Bu araştırmada, kredi kartı işlemlerinden türetilen müşterilerin beş büyük kişilik özelliğinin finansal refahlarını öngörüp öngörmediğini araştırıyoruz. Yaklaşımımızda, 911.280 adet işlemle İstanbul'da yaşayan 10.172 tüketicinin demografik ve mali kayıtlarını içeren özel bir Türk bankasından elde edilen gerçek verileri kullanıyoruz. Verimizdeki satın alma kategorilerini Matz, Gladstone ve Stillwell'in çalışmasından (2016) büyük beş kişilik özelliği ile ilgili satın alma kategorileri ile eşleştirerek filtreliyoruz. Öncelikle, Matz ve çalışma arkadaşlarının çalışmasını göz önünde bulundurarak harcama kategorilerini beş kişilik kişilik özelliği ile ilişkilendirdik (2016). Ardından, müşterilerin büyük beş faktör puanını, işlemlerinin tekil büyük beş puanını aylık olarak toplayarak hesaplıyoruz. Daha sonra, aylık büyük beş kişilik puanı ile kredi kartı faturalarının ödenme davranışı arasındaki ilişkiyi araştırıyoruz. Ana modelimizde, aylık büyük beş kişilik puanını ve yıllık ve altı aylık trendlerini bağımsız değişkenler olarak kullanıp, müşterilerin fatura bedelinin tamamını zamanında ödeme davranışını rastgele tahminlemeden % 8,8 daha iyi (% 54,4 AUROC değeri ile) tahmin ettik.
Özet (Çeviri)
Research has posited credit card transactions as highly probable to be grounded on the personality of the card holder. In this research, we investigate whether the big five personality traits of customers derived from credit card transactions predict their financial wellbeing. Our approach uses real data from a private Turkish bank, which contain both the demographic and financial records of 10,172 consumers located in Istanbul with 911,280 transactions. We filter purchasing categories related to the big five personality traits from Matz, Gladstone, and Stillwell's study (2016). First, we link spending categories to the big five personality traits by considering Matz et al.'s study (2016). Then we calculate the big five factor scores of customers by monthly aggregating the individual big five scores of their transactions. Next, we investigate the relationship between the monthly big five personality scores and payment behavior of their credit card statements. In our main model, we estimated customers' on-time payment behavior of the full amount due 8.8 % better than a random prediction (with 54.4 % AUROC value) by using their monthly big five personality scores and yearly and six-month based trends as independent variables.