Analyzing large-scale human mobility data to address societal issues
Sosyal sorunlari ele almak için büyük ölçekli insan hareketliliği verilerinin analiz edilmesi
- Tez No: 854168
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM SAFFET BALCISOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
İnsan hareketliliği, toplumların dokusunu şekillendiren önemli bir katalizör olarak durmaktadır. Toplumsal davranışları anlamanın kritik bir unsuru olarak hizmet ederken etkili politikaların oluşturulmasını da şekillendirmektedir. Bu tez, büyük ölçekli insan hareketliliği verilerinden çıkarılan hareketlilik ağlarını kullanarak insan hareketliliği desenleri ile bilgiye dayalı toplumsal politikaların oluşumu arasındaki karmaşık etkileşimi keşfetmekte ve iki farklı vaka çalışması ile bilgi sağlamaktadır. İlk çalışma yerel ekonomilerin ilerlemesi üzerine odaklanırken, diğeri COVID-19 pandemisi sırasında toplumların uyum kabiliyetini etkileyen faktörleri inceler. Bu tezde iki temel araştırma ortaya konmaktadır. Kredi kartı işlemlerinden elde edilen müşteri bir araya gelme ağları kullanılarak işletmelerin finansal performansının tahmini; ve akıllı telefon tabanlı hareketlilik verileriyle pandemi sırasında mahallelerin uyum kabiliyetinin analizi, müdahalelerin çeşitli sosyodemografik gruplar üzerindeki etkilerini ve hareketlilik ağlarındaki değişiklikleri değerlendirir. Bu çalışma, müşteri bir araya gelme ağlarından çıkarılan gizlilik artırılmış ağ tabanlı öznitelikler kullanarak işletmelerin finansal iyilik halini öngörme için yeni bir çerçeve geliştirerek ve pandemi sırasında mahallelerin uyum kabiliyetine dair coğrafi ve sosyodemografik faktörleri, yanı sıra olanak erişilebilirliğini de dikkate alarak bilgi sunmayı amaçlamaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma insan hareketliliği verilerinden elde edilen bilgiyle politika yapıcılarına donanımlı, evrilen toplumsal manzaraya uygun, adaptif ve kapsayıcı politikalar oluşturma imkanı sağlamayı hedeflemektedir. Bu tezde sunulan araştırma, dış kaynaklı şokların ardından toplumların uyum kabiliyeti ve yerel ekonomilerin canlılığıyla ilgili bilgi sahibi politika oluşturmayı önemli ölçüde etkileyebilecek potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
Human mobility stands as an indispensable catalyst shaping the fabric of societies worldwide, serving as a critical component in understanding societal behaviors and influencing the formulation of effective policies. This dissertation explores the intricate interplay between human mobility patterns and the formation of impactful societal policies by employing mobility networks extracted from large-scale human mobility data with varying granularities, offering insights for informed policymaking through two distinct case studies. The first case study centers on advancing local economies, while the other scrutinizes the factors influencing community adaptability during the COVID-19 pandemic. Two primary investigations unfold in this dissertation. The prediction of business financial performance using customer co-location networks derived from credit card transactions, employing network modeling techniques rooted in human mobility data; and the analysis of neighborhood adaptability during the pandemic through smartphone-based mobility data, evaluating interventions' impacts on diverse sociodemographic groups and changes in mobility networks. It aims to offer innovative contributions by developing a novel framework for predicting business financial well-being utilizing privacy-enhanced network-based features extracted from customer co-location networks and providing insights into neighborhood adaptability during the pandemic, taking into account geographic and sociodemographic factors, in addition to amenity accessibility. Ultimately, this study aspires to equip policymakers with well-informed insights gleaned from human mobility data, fostering the formulation of adaptive, inclusive policies tailored to address the evolving societal landscape. The research presented in this dissertation holds the potential to significantly influence informed policymaking concerning communities' adaptability in the wake of exogenous shocks and the vitality of local economies.