Hâkim eş-Şehîd el-Mervezî'nin 'el-Kâfî' adlı eserinin 'Kitâbu't-Talâk' bölümünün tahkiki
Critical edition of the divorce section of al-Kafi, the work of Hakem al-Shahed al-Marwazi
- Tez No: 520373
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL SAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Hanefî mezheb imamlarının görüşlerinin nakli konusunda temel eserler, İmam Muhammed'in (v. 189/805) telif ettiği Zâhiru'r-rivâye eserleridir. Zâhiru'r-rivaye eserlerinden sonra en önemli eserlerden biri bunları bir araya getiren Mervezî'nin el-Kâfî adlı eseridir. Serahsî (v. 489/1090), İsbicâbî (v. 480/1087), Enbârî (v. 331/942) gibi âlimlerin bu esere şerhler yazmış olması, kaynaklardaki el-Kâfî'ye yapılan atıflar, tabakât ve tarih kitaplarındaki ifadeler de bunu açıkça bize göstermektedir. Ancak eser incelendiğinde Mervezî'nin Zâhiru'r-rivâye eserleri cem etmekle yetinmediği Nâdiru'r-rivâye eserlerden de çokça yararlandığı anlaşılmaktadır. el-Kâfî'nin bütün halinde tahkikli bir neşri yapılmamıştır. Bazı bölümleri lisansüstü tez çalışmaları kapsamında tahkik edilmiş günümüze kazandırılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada da önemine binaen Kitabu't-talâk bölümü tahkik edilmiştir. Tahkik çalışmamızda müellif nüshasının bulunmaması sebebiyle en eski tarihli nüsha esas alınmıştır, bu nüsha diğer üç nüsha ile karşılaştırılarak tahkikli metin ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Tahkikte tercihli metod kullanılmış nüsha farklılıkları belirlenen rumuzlarla dipnotlarda verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Hanafi maddhab the most important book about conveyance of the thought imams is al-Kâfi collecting Zâhir al-Rivâya by el-Marwazi next to the Zâhir al-Rivâya by Imam Muhammed. This book is accepted as the most reliable book in the Hanafi maddhab. Citations in the resources, statements in the biography and history books, and exegesis books by faqihs such as Serahsî, İsbicâbî, and Enbârî show this importancy clearly. Although there is a common sense about that it is a book collecting Zâhir al-Rivâya when the book is studied detailed it can be seen that el-Marwazi used greatly not only Zâhir al-Rivâya but also Nâdir al-Rivâya. All of the al-Kâfi has not yet been critical editioned. Some departments have been evaluated within the scope of post-graduate thesis studies and they have been tried to be investigated by making an examination. In this study, we have examined the Kitab al-Talaq section, which has not been studied before. Due to the lack of an author's copy of our study, we have based our manuscript on the oldest copy, as in other studies, and we have completed our study by comparing it with the other four copies. Using the preferential method, we have specified the copy differences in the footnotes.