Doğum yapmış kadınların premenstrual sendrom düzeylerinin ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of premenstrual syndrome levels and affecting factors of pregnant women
- Tez No: 520377
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET DOĞUM YAPMIŞ KADINLARIN PREMENSTRUAL SENDROM DÜZEYLERİNİN VE ETKİLEYEN FAKTÖRLERİN BELİRLENMESİ Tuğba AGIRBULAK Yüksek Lisans Tezi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Yüksek Lisans Programı Tez danışmanı: Dr. Öğr. Üyesi Semra ÇEVİK Haziran 2018, 78 sayfa Bu çalışma, doğum yapmış kadınların premenstrual sendrom düzeylerinin ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı olarak planlanan bu çalışma, Adana Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi jinekoloji polikliniklerine başvuran sezaryen ve vajinal doğum yapmış, 18 yaş üzeri gebe olmayan 384 kadın üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın verileri kadınlarla yüz yüze görüşülerek sosyodemografik özelliklerle ilgili sorular yer alan bir anket formu ve Gençdoğan'ın 2006 yılında geliştirmiş olduğu Premenstrual Sendrom Ölçeği (PMSÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız t testi, tek yönlü varyans analizi ve ki-kare analizinden yararlanılmıştır. Hastaların %41.9'u 30-39 yaş grubundadır ve %45.8 'i normal doğum, %41.1 i sezaryen doğum yapmıştır. Katılımcıların %50.3'ünde PMS var iken, %49.7'sinde PMS görülmemiştir. Doğum şekli grupları ile PMS depresif duygulanım, anksiyete, yorgunluk, sinirlilik, depresif düşünceler, ağrı, iştah değişimi ve uyku değişimi, şişkinlik alt boyutu puan ortalamaları bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF PREMENSTRUAL SYNDROME LEVELS AND AFFECTING FACTORS OF PREGNANT WOMEN Tuğba AGIRBULAK Master's Thesis, M.Sc. Program of Gynecology and Obstetrics Nursing Thesis Supervisor: Dr. Instructor Semra ÇEVİK June 2018, 78 pages This study has been conducted to premenstrual syndrome levels and affecting factors in women who gave birth. This study, which is planned as a descriptive study, was performed on 384 women who were not pregnant and had not entered menopause over 18 years of age who had a cesarean or vaginal delivery to Adana Gynecology and Children's Hospital gynecology outpatient clinics. The data of the study has been collected by using face-to-face interview method, a questionnaire consisting of questions about socio-demographic characteristics of the participants and a Premenstrual Syndrome Scale (PMSS) developed by Gençdoğan.. Independent T-test, ANOVA test and chi-square analysis have been used in the study. 41.9% of the patients are in the 30-39 age group, 45.8% of them had vaginal delivery and 41.1% of them had cesarean delivery. While 50.3% of participants have PMS, it has not been observed in 49.7% of them. There is no statistically significant difference between the delivery methods groups in terms of the subscale scores of PMS, depressive affection, anxiety, fatigue, nervosity, depressive thoughts, pain, appetite change and sleep change, and bloating (p> 0,05).