Prolidaz enziminin psöriazisli hastalardaki aktivitesinin araştırılması
Investigation of the activities of prolidase in the patients with psoriasis
- Tez No: 520378
- Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL GEYİKLİ ÇİMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Psöriazis, keskin sınırlı, eritemli plak veya papüller üzerinde yerleşmiş parlak, sedef beyazı skuamlarla karakterize, kronik ve tekrarlayıcı özelliğe sahip, genetik ve immünolojik mekanizmaların etiyolojisinde rol oynadığı düşünülen bir deri hastalığıdır. Bu çalışmada, kollajen proteininin metabolizmasını yansıtan prolidaz aktivitesinin psöriazis hastalığındaki olası rolünü gösterebilmeyi hedefledik. Bu amaçla, çalışmada psöriazis hastalarından ve sağlıklı kontrol grubundan kan alınarak serumlarındaki prolidaz aktivitesi ölçüldü. Ayrıca prolidaz aktivitesi ile tam kan parametreleri arasında ilişki olup olmadığı incelendi. Materyal ve Metod: Çalışmaya, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesine başvuran, klinik olarak kronik orta ve şiddetli plak tip psöriazis tanısı konulan 40 hasta ile herhangi bir sistemik hastalığı olmayan, alkol, sigara ve ilaç kullanmayan sağlıklı 50 kişi kontrol grubu olarak alındı. Çalışma kapsamında katılımcıların serum plolidaz aktivitesi Chinard yöntemi ile, ve tam kan parametreleri flow sitometri yöntemi ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: In the present study, we aimed to indicate the potent role of prolidase activity, representing the metabolism of collagen proteins, in psoriasis, therefore we investigated the serum prolidase activity of the patients with psoriasis and the healthy group. Also, whether there is a relationship between prolidase activity and complete blood cell count parameters has been investigated. Sharply-circumscribed and ingrained in erythematous plaques or papules, psoriasis is considered as a remitting skin disease whose etiology is regulated by genetic and immunologic mechanisms. Material and Method: In this study, we included 40 patients whom clinically diagnosed as chronic moderate and severe plaque type psoriasis among the patients applied to Gaziantep University Medical Faculty Research and Practice Hospital and; and 50 healthy people with any systemic disease and don't use alcohol, cigarette and medication. Within the scope of the study, the serum prolidase levels of the participants were investigated by Chinard method.