Nanofiber encapsulation of tomato peels extract using electrospinning to develop their efficiency and stability
Domates kabuğu ekstraktının elektrospin yöntemiyle nanoliflere enkapsüle edilerek etkinlik ve stabilitelerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 520379
  2. Yazar: TUĞBA İNANÇ HORUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR BÜLENT BELİBAĞLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada domates kabuklarından elde edilen karotenoidlerin jelatin ve zein polimerlerine elektrospin yöntemiyle enkapsüle edilmesi amaçlanmıştır. İlk olarak, elektrospin işleminde kullanılan faktörler, en düzgün, homojen dağılımlı ve küçük çaptaki lifler elde edilecek şekilde zein ve jelatin için ayrı ayrı optimize edilmiştir. İkinci olarak, domates kabuğundan elde edilen karotenoid ekstraktları optimum koşullar kullanılarak elektrospin yöntemiyle jelatin ve zein liflerine enkapsüle edilmiştir. DSC sonuçlarına göre, nanoenkapsülasyonla ekstraktın termal stabilitesi arttırılmıştır. FTIR spektralar domates kabuğu ekstraktının (DKE) liflere uyumlu bir şekilde hapsedildiğini göstermiştir. Enkapsüle edilmemiş ekstraktla kıyaslandığında, 14 günlük depolama süresince enkapsüle edilmiş ekstrakt daha iyi antioksidan aktivitesi ve likopen alıkonulması özellikleri göstermiştir. Dahası, nanoenkapsülasyon ile ekstraktın antioksidan aktivitesi 10 kat artmıştır. Daha ilginç olarak, DKE jelatin nanoliflerine enkapsüle edildiğinde suda çözününürlüğü hayli iyileşmiştir. Üçüncü olarak, nanoliflere enkapsüle edilmiş DKE yoğurda uygulanmış ve 4°C de depolama süresince antioksidan ve fiziko-kimyasal etkileri araştırılmıştır. DKE yüklü liflerce zenginleşmiş yoğurt kontrol örneklerle yakın pH, asitlik, sineresis ve viskozite özellikleri göstermiştir. DKE yüklü lifler yoğurdun serbest radikal süpürücü aktivitesini %40-60 civarında arttırmıştır. Ekstrakt yüklü liflerce zengin yoğurtta kontrol örneğine kıyasla daha fazla kırmızılık, koyuluk ve sarılık görülmüştür. Sonuç olarak, electrospin yöntemiyle nanoenkapsülayonun, karotenoidlerin stabilizasyonu ve fonksiyonel özelliklerinin iyileştirilmesi hususunda etkili bir yol olduğu anlaşılmıştır ve bunların gıdalarda kullanımı umut vaadedicidir. Bununla beraber, nanoteknolijinin insan sağlığı ve çevre üzerindeki potansiyel etkilerinin ortaya konması için geleceğe yönelik toksikolojik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to encapsulate the carotenoids, which had been extracted from tomato peels, into zein and gelatin polymers by electrospinning technique. Firstly, the process parameters of electrospinning were optimized for each polymer to obtain the thinnest and homogeneously distributed fibers by electrospinning process. Secondly, the tomato peel extract (TPE) was encapsulated into gelatin and zein fibers by using these optimum conditions. According to DSC results, thermal stability of the extract was improved by nanoencapsulation. FTIR spectra showed that the TPE could be compatibly entrapped into the electrospun fibers. Compared to non-encapsulated extract, the encapsulated one had better retention of lycopene and antioxidant activity during 14-days storage under all tested conditions. Moreover, antioxidant activity of the extract increased about 10-fold by nanoencapsulation. More interestingly, the solubility of TPE in water was highly enhanced when it was encapsulated into gelatin nanofibers. Thirdly, the encapsulated TPE within gelatin and zein nanofibers applied in yogurt as a model food to investigate their effect on the antioxidant and physicochemical properties of yogurt during storage at 4°C. The yogurt samples enriched with TPE had closer characteristics to control sample in terms of pH, acidity, syneresis, and viscosity parameters. The incorporation of TPE-loaded fibers resulted in increasing of the free radical scavenging activity of yogurt by 40-60%. The yogurts enriched with TPE-loaded fibers were redder, darker, and more yellow than control yogurt. Overall, it was realized that nanoencapsulation by electrospinning is an effective way to stabilize carotenoids and improve their functional properties and it is promising to use them in food processing. However, future toxicological studies are needed to establish the potential adverse effects of nanotechnology on human health and environment.