3b hızlı prototip modellemede örme parametrelerinin ürün mukavemetine etkisi
Effect of knitting parameters on product strength in 3d rapid prototyping
- Tez No: 520382
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAHATTİN ÇELİK, DOÇ. DR. HAKAN GÜRÜN, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN SUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, günümüzde en yaygın kullanım alanına sahip olan üç boyutlu termoplastik yazıcılarda örme parametrelerinin ürün mukavemetine etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. Bu kapsamda farklı üretim parametreleri (inşa açısı, bölüm ızgara genişliği ve inşa genişliği) dikkate alınarak deney numuneleri üç boyutlu çizim programında modellenmiştir. Deney numunelerinin üretimi hızlı prototipleme cihazı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Plastik hammadde olarak ABS M30 ticari isimli termoplastik filament kullanılmıştır. Yapılan çalışmada, ürün mukavemetini en çok etkileyen inşa açısı, bölüm ızgara genişliği ve inşa genişliği olmak üzere üç temel parametre incelenmiştir. Üretilen deney numuneleri ASTM D638.05/2008 standardına göre çekme testine tabi tutulmuştur. Yapılan analizler sonucunda, üretim teknikleri, yapısal dayanım, yüzey kalitesi, ölçü tamlığı ve maliyet açısından karşılaştırılarak en uygun üretim yöntemi hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of knitted parameters on the product strength of three dimensional thermoplastic printers, which have the most common usage today, is investigated experimentally. In this scope, the test samples are modeled in a three-dimensional drawing program, taking into account the different production parameters (construction angle, section grid width and construction width). The production of the test specimens was carried out using a rapid prototyping device. ABS M30 thermoplastic filament is used as plastic raw material. In the study, three basic parameters were examined, namely construction angle, section grid width and construction width, which most influenced product strength. The produced test specimens were subjected to tensile test according to ASTM D638.05/2008 standard. As a result of the analyzes made, information about the most suitable production method is given by comparing production techniques, structural strength, surface quality, measurement accuracy and cost.