Instrumentation of an opto-digital confocal microscope and development of a dmd-based imaging setup
Opto-sayısal konfokal mikroskop enstrümantasyonu ve sayısal mikroayna temelli görüntüleme düzeneği kurulumu
  1. Tez No: 520383
  2. Yazar: BERK ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER KİRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Konfokal mikroskopi standart yansıma floresans mikroskopiye kıyasla sağladığı daha iyi yanal ve eksenel çözünürlük nedeniyle son yıllarda önemli bir teknik haline gelmiştir. İyileştirilmiş eksenel çözünürlük mikroskopun kesitleme yeteneğini artırarak canlı örneklerin imge yeniden oluşturma tekniği ile 3 boyutlu şekilde sergilenmesine olanak sağlamıştır. Bunlara karşın, dünyada artan kullanıma oranla konfokal mikroskopa erişim kolaylaşmamıştır. Bu nedenle, bu tezde, ticari olarak erişilebilir bileşenlerden oluşturulmuş, laboratuvar ortamında geliştirilmiş lazer taramalı konfokal mikroskop düzeneği sunulacaktır. Düzenek tasarımı 488 nm dalgaboyunda bir lazer ışını, ters mikroskop, foton çoklayıcı tüp ve ayna, mercek, ışınbölücü, tarama lensi gibi optik ve optomekanik parçalarla gerçeklenmiştir. Ek olarak, X-Y ekseninde tarama yapabilen galvanometrik tarayıcı aynalar ışın yönlendirme için kullanılmıştır. Enstrümantasyon geliştirilen LabVIEW temelli yazılım ve veri toplama kartı kullanılarak sağlanmıştır. Düzeneğin performans testi için kalibrasyon örneklerinin konfokal görüntüleri alınmıştır. Standart lazer taramalı konfokal mikroskopiye alternatif olarak, sayısal mikroayna aygıtı temelli optik tarayıcı konfokal düzeneğe eklenmiştir. Düşük maliyeti ve sayısal olması nedeniyle sayısal mikroayna aygıtı temelli tarayıcılar optik mikroskobide geleceği olan cihazlardır. İki adet farklı tarama algoritması aynaları sürmek için geliştirilmiş olup farklı yöntemlerle alınan imgeler buna göre karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Confocal microscopy has become a vital technique for life sciences due to higher lateral and axial resolution it provides compared to standard epifluorescence microscopy. Improved axial resolution increases sectioning capabilities of the microscope, allowing for the observation of living specimens in three dimensions using image reconstruction. Despite these, accessibility to confocal microscopes did not escalate in proportion to its usage around the globe. Therefore, in this thesis, we present a home-built laser scanning confocal microscope (LSCM) setup using commercially available equipment. The design of the setup was realized using a 488 nm laser beam, an inverted microscope, a photon multiplier tube (PMT) and optical/opto-mechanical parts including mirrors, lenses, beamsplitter, scan lens. In addition, X-Y axis galvanometer scanner was employed for beam steering. Instrumentation was made using a DAQ card and LabVIEW based software. For characterization purposes, confocal images of calibration samples were obtained. As an alternative approach to standard LSCM, digital micromirror device (DMD) chip was implemented to confocal configuration for scanning the laser beam on specimen. Being cost-efficient and digital makes DMD-based scanners a promising candidate to be used in optical microscopy. Two different scanning algorithms were developed to modulate array of mirrors on DMD chip and results were compared accordingly.