İntraamniotik enfeksiyonlar ve gebelik komplikasyonlarında genital mikoplazmaların, mycoplasma hominis ve ureaplasma urealyticum'un potansiyel rolü
The potantial effect of genital mycoplasmas such as mycoplasma hominis and ureaplasma urealyticum in intraamniotic infections and complicated pregnancy
  1. Tez No: 484976
  2. Yazar: FESEM BAŞARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İntrauterin enfeksiyonlar başta preterm doğum olmak üzere erken membran rüptürü, düşük tartılı doğum, intrauterin ölü doğum ve spontan abortus gibi gebelik anomalilerinin en önemli sebepleri arasındadır. Neisseria gonorrhoeae ve Chlamydia trachomatis gibi cinsel yolla bulaşan patojenlerin yanı sıra Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium ve Ureaplasma urealyticum gibi bazı mikoplazma tür ve genotiplerinin de üst genitel organlara translokasyon göstererek özellikle gebelerde gebelik anomalilerine yol açtıkları çeşitli araştırmacılar tarafından iddia edilmiştir. Son yıllarda bazı özel M. hominis suşlarının plasental bariyeri geçerek fötal membranlara adeze olduğu ve enfeksiyon oluşturduklarının gösterilmesi, dikkati bu mikroorganizmalara yeniden yoğunlaştırmıştır. Çalışmamızda, preterm doğum ve gebelik komplikasyonları ile M. hominis ve membran rüptüründen sorumlu olduğu düşünülen arl, goiB ve goiC genlerini ve U. urealyticum arasındaki muhtemel ilişkiyi, kültür ve PCR ile araştırmayı amaçladık. Çalışmaya ≤34 hafta erken membran şüphesi bulunan 61 gebenin servikal, vajinal sürüntü ve idrar numuneleri ile ≤34 hafta gebeliği olan 21 sağlıklı gebenin örnekleri dahil edildi. Mikoplazma suşlarının doğrulaması PCR-RFLP yöntemi ile 16S-23S rRNA spacer bölge primerleri ve VspI-HindIII enzimleri kullanılarak gerçekleştirildi. Örneklerden DNA ekstraksiyonu yapılarak PCR yöntemi ile C. trachomatis ve N. gonorrhoeae varlığı araştırıldı. Kültür yöntemi ile 61 hastanın %9.8'inde mikoplazma ve %8.2'sinde ureaplazma, kontrol grubunun %9.5'inde mikoplazma ve ureaplazma üretildi. Spesifik primerler kullanılarak 61 hastanın %39.3'ünde M. hominis, %4.9'unda M. genitalium, %31.1'inde U. urealyticum ve %16.4'ünde C. trachomatis, kontrol grubunda sırası ile; %14.3, %9.5, %14.3 ve %38.0 tespit edildi. İdrar örneklerinde hedef DNA band profili gösterilemedi. M. hominis'in 16S-23S rRNA spacer bölge dizilerini çoğaltarak elde edilen amplikonlar, VspI enzimi ile kesilerek 113bp ve 123bp'deki band profilleri gösterildi. Hasta grubunda M. hominis'in tespit edildiği iki gebede arl ve kontrol grubunda bir gebede arl ve goiB pozitifliği tespit ettik. goiC hedef dizileri hiçbir gruptaki gebede tespit edemedik. Mikoplazma ve ureaplazmanın preterm doğum üzerindeki etkisi hala tam olarak kavranmamıştır. Daha fazla sayıda vaka ile daha ileri çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Intrauterine infections are among the most important causes of gestational abnormalities especially including preterm birth, premature rupture of membranes, low weighted births, intrauterine stillbirth and spontaneous abortion. Sexually transmitted pathogens such as Neisseria gonorrhoeae and Chlamydia trachomatis such as several mycoplasma species and genotypes, such as Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium and Ureaplasma urealyticum, have also been claimed by various researchers to translocate into upper genital organs, leading to pregnancy anomalies in pregnancies. In recent years, some specific M. hominis strains have been shown to cross placental barriers, adhere to fetal membranes and make infection so these results have intensified the attention on these microorganisms. In our study, it was aimed to investigate the possible association preterm delivery amog M. hominis and arl, goiB and goiC genes, which are thought to be responsible for membrane rupture in M. hominis strains and U. urealyticum by using culture and PCR methods. Cervical, vaginal swabs and urine specimens of 61 pregnant women who had suspected premature rupture of membranes in ≤34 weeks gestational age and samples from 21 healthy pregnant with gestational age of ≤34 weeks were used in the study. Confirmation for the mycoplasma strains was conducted by PCR-RFLP method by 16S-23S rRNA spacer regions primers and VspI -HindIII enzymes. The presence of C. trachomatis and N. gonorrhoeae was investigated by PCR using DNA extraction from the specimens. Mycoplasma in 9.8% patients and ureaplasma in 8.2% patients were produced and mycoplasma and ureaplasma in 9.5% pregnant women of control group by culture. By using of specific primers were found M. hominis in 39.3%, M. genitalium in 4.9%, U. urealyticum in 31.1% and C. trachomatis in 16.4% of total 61 patients. In the control group, these organisms were; 14.3%, 9.5%, 14.3% and 38.0% respectively. Target DNA band profile was showed in none of the pregnant urine specimens. Amplicons obtained by amplifying 16S-23S rRNA spacer region sequences of M. hominis, after digestion with VspI enzyme and specific band profiles were visualized at 113 bp and 123 bp. Concerning the presence of genes, arl of M. hominis was detected in two pregnant women in the patient group and arl and goiB genes positivity in a control group participant, but goiC target sequences could not be detected in any group. The effect of mycoplasma and ureaplasma on preterm birth is still not fully comprehended. Further studies are needed with more cases.