Yaş sistem baca gazı desülfürizasyonu
Wet system flue gas desulphurization
- Tez No: 114867
- Danışmanlar: PROF. DR. B. ZÜHTÜ UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
YAŞ SİSTEM BACA GAZI DESULFUREASYONU (Yüksek Lisans Tezi) Gülden GÖK (ÖZDİL) GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2001 ÖZET Çevre dostu bir madde olan kalsiyum asetatım yaş sistemli baca gazı desfilfurizasyonunda kullanılabilirliği incelenmiştir. Deneylerde 0,4 m x 0,4 m kesitli alanlı ve 1,25 m aktif yüksekliğe sahip bir püskürtmeli kolon kullanılmıştır. Öncelikle, kullanılan bu kolonun karekterizasyonu yapılmıştır. Bu amaçla, O2 absorblanması yöntemiyle sıvı fazı bireysel kütle transfer katsayısı ve S02'nin NaOH absorbsiyonu yöntemiyle de gaz fazı bireysel kütle transfer katsayısı deneysel olarak ölçülmüş ve bunlar için korelasyonlar geliştirilmiştir. Daha sonra, çeşitli konsantrasyonlarda kasiyum magnezyum asetat (KMA) içeren çözeltiler kullanılarak gaz fazından SO2 absorblanmıştır. Su içindeki çözünürlüğü ağırlıkça yaklaşık %26 olan kalsiyum magnezyum asetatın baca gazı desfilfurizasyonunda kullanılması yaş sistemlerde berrak çözelti kullanımına ve kullanılan sıvının kolayca tekrar değerlendirilmesine imkan vermesi bakımından avantajlı görülmektedir. Sadece su kullanıldığında SO2 tutma verimin ancak %35 iken, KMA kullanıldığında verim %75'e kadar artmıştır. Kalsiyum magnezyum konsantrasyonu 0,13 mol/L veya daha yüksek olduğunda elde edilen performans referans hal olarak kabul edilen 0,01 M NaOH çözeltisinden daha iyidir. Ağırlıkça yaklaşık %1,6 KMA konsantrasyonu kullanılmasının endüstriyel uygulamalar için yeterli olduğu belirlenmiştir. Bilim Kodu : 615.02.02 Anahtar Kelimeler : Baca Gazı Desülfürizasyonu, Kalsiyum Magnezyum Asetat, Yaş Yıkama, Hava Kirliliği Sayfa Adedi : 101 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. B. Zühtü UYSAL
Özet (Çeviri)
11 WET SYSTEM FLUE GAS DESULPHURIZATION (M.Sc Thesis) Gülden GÖK (ÖZDİL) GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2001 ABSTRACT Use of calcium magnesium acetate (CMA) solution, which is an environmental friendly compound, in wet flue gas desulphurization (FGD) system has been investigated. A spray column with 0,4 x 0,4 m cross-section and 1*25 m active height was used in the experiments. Firstly characterization of this column was made. For this purpose, liquid phase mass transfer coefficient was determined experimentally, employing 02 absorption technique. Gas phase mass transfer coefficient was determined using absorption of SO2 by NaOH solution. Correlations for individual mass transfer coefficients were developed. Then, experiments were performed for absorption of SO2 into CMA solutions of various concentrations. It is very advantageous to use CMA solution in FGD as its solubility is approvimately 26 wt- % and it enables the use of clear solution and reuse of spent solution. While the efficiency of SO2 capture was only about 35 % when water was used as scrubbing solution, it was possible to reach efficiency as high as 75 % when CMA solution was used in the experiments. The performance of the column with CMA solution of 0,13 mol/L or higher concentration was found to be equivalent to and even better than 0,01 M NaOH solution, which is accepted as the reference solution in such applications. It has been determined that a CMA solution of 1,6 wt- % was sufficient for industrial applications. Science Code : 615.02.02 Key Words : Flue Gas Desulphurization, Calcium Magnesium Acetate, Scrubbing, Air Pollution Page number : 101 Adviser : Prof. Dr. & Zfihtfi UYSAL