Süt dişlerinde iki farklı mineral trioksit agregat (mta) materyali ve demir sülfat kullanılarak yapılan amputasyonların klinik ve radyografik olarak değerlendirmesi
Clinical and radiographic evaluation of two different mineral trioksit agregat (mta) products and ferric sulfate pulpotomy in primary teeth
- Tez No: 520500
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULTAN KELEŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Amputasyon, kök patolojisi bulunmayan derin çürüklü süt dişlerinde sıklıkla tercih edilen vital endodontik tedavilerden biridir. Bu çalışmanın amacı, süt dişi amputasyonlarında kullanılan iki farklı mineral trioksit agregat (MTA) materyalinin ve Demir Sülfatın dokuz aylık klinik ve radyografik başarılarının karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı Kliniği'ne diş çürüklerinin tedavisi için başvuran beş ile dokuz yaş arası 32 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan toplam 96 derin çürüklü süt II. azı dişine üç farklı amputasyon materyali (OrthoMTA®, RetroMTA® ve Demir Sülfat) uygulandı. Tedavilerin başlangıcında ve üç, altı ve dokuz aylık periyotlarda klinik ve radyografik kontroller yapıldı. Elde edilen veriler Ki-kare testi, Cochran Q testi, Post-Hoc Dunn testi ve Kaplan-Meier analizleriyle değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda klinik olarak, OrthoMTA® (O-MTA) ve RetroMTA® (R-MTA) grubunda %100, Demir Sülfat (DS) grubunda %93,7 başarı tespit edildi. Radyolojik veriler değerlendirildiğinde, O-MTA grubunda %90,6 R-MTA grubunda %87,5 DS grubunda ise %62,5 başarı gözlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Pulpotomy is a common vital endodontic treatment carried out in primary teeth with deep caries and without root pathology. The aim of this study is to investigate and compare the clinical and radiographic success rates of two different MTA products and Ferric Sulfate in pulpotomized primary molars during a follow up period of nine months. Material and Method: A total of 32 patients, aged between 5-9 years, who applied to Aydın Adnan Menderes University Department of Pediatric Dentistry for oral examination were included in this study. A total of 96 primary teeth with deep caries were treated with three different pulpotomy medicaments (O-MTA, R-MTA and FS). At 3, 6 and 9 months follow-up, clinical and radiographic success and failures were recorded. The data were analysed with Chi-square test, Cochran Q test, Post-Huc Dunn test and Kaplan-Meier analysis. Results: Clinical success rates were 100% in O-MTA and R-MTA groups and 93,7% in FS group. In radiographic evaluation, O-MTA, R-MTA, FS groups had the success rates of %90,6 %87,5 and %62,5 respectively.