Süt dişlerinde ProRoot MTA, NeoPUTTY MTA, TheraCal PT ile yapılan amputasyon tedavilerinin klinik ve radyolojik başarılarının karşılaştırılması
Comparison of clinical and radiological success of amputation treatments performed with Pro Root MTA, NeoPUTTY MTA, TheraCal PT in primary teeth
  1. Tez No: 938222
  2. Yazar: MELİKE TEKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALENUR ALTAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Amputasyon tedavisi, ekspoz olan koronal pulpanın çıkarılması ve geriye kalan radiküler pulpanın işlevinin ve canlılığının korunduğu vital pulpa tedavisi olarak tanımlanır. Süt molar dişlerde sık tercih edilen vital pulpa tedavilerinden olan amputasyon tedavisinde ideal materyal arayışı devam etmektedir. Çalışmamızda ProRoot MTA, NeoPUTTY ve Theracal PT materyallerinin amputasyon tedavisindeki klinik ve radyolojik başarılarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Necmettin Erbakan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na ebeveyni ile başvuran 4-10 yaş arasındaki sistemik sağlıklı hastalar dahil edildi. Çalışmamız prospektif randomize bir çalışma olarak dizayn edilmiştir. 3 farklı materyal grubuna randomize dağıtılan 90 alt süt molar dişe ProRoot MTA, NeoPUTTY ve TheraCal PT ile amputasyon tedavisi uygulandı. Tüm dişlerin amputasyon tedavileri ve final restorasyonları aynı hekim tarafından yapıldı. Hastalar tedavinin 6. ve 9. aylarında kontrol randevularına çağrıldı. Hasta kontrol randevularına geldiğinde klinik ve radyolojik değerlendirmeler iki hekim tarafından gerçekleştirildi. Elde edilen veriler IBM SPSS ile analiz edildi. Normal dağılıma uygunluk Shapiro-Wilk testi ile incelendi. Gruplara göre kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Ki-kare testi ve Monte Carlo düzeltmeli Fisher's Exact testi kullanıldı. Gruplar içerisinde üç ve üzeri zamana göre iki gruplu kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Cochran's Q testi kullanıldı. Değerlendirmeler arasındaki uyum Fleiss Kappa ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Amputation treatment, removal of the exposed coronal pulp and transplantation as vital pulp treatment in which the function and vitality of the remaining radicular pulp are preserved. The search for the ideal material for amputation treatment, which is one of the vital pulp treatments frequently preferred in primary molar teeth, continues. In our study, the clinical and radiological success of ProRoot MTA, NeoPUTTY and Theracal PT applications in amputation treatment is evaluated. Material and Method: Our study included systemically healthy patients aged 4-10 years who applied to the Department of Pedodontics, Faculty of Dentistry, Necmettin Erbakan University with their parents. Our study was designed as a prospective randomized study. Amputation treatment was applied to 90 lower primary molars randomly distributed into 3 different material groups with ProRoot MTA, NeoPUTTY and TheraCal PT. Amputation treatments and final restorations of all teeth were performed by the same physician. Patients were called for control appointments at the 6th and 9th months of treatment. Clinical and radiological evaluations were performed by two physicians when the patients came to the control appointments. The obtained data were analyzed with IBM SPSS. Compliance with normal distribution was examined with the Shapiro-Wilk test. Chi-square test and Fisher's Exact test with Monte Carlo correction were used for comparison of categorical variables according to groups. Cochran's Q test was used for comparison of categorical variables in two groups according to three or more times within groups. The agreement between the evaluations was examined with Fleiss Kappa.