Spastik pronasyon deformitesine yönelik botulinum toksin-a enjeksiyonu uygulanan serebral palsili hastalarda randomize kontrollü çalışma; twister, iş ve uğraşı tedavisi ve ev egzersiz programı
A randomized controlled trial in patients with cerebral palsy treated by botulinum toxin-a for spastic pronation deformity: occupational therapy versus home exercise program and efficacy of twister
  1. Tez No: 520525
  2. Yazar: MELİKE AKARSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİGAR DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Serebral palsi (SP)' de üst ekstremitenin spastik tutulum paterni sıklıkla; dirsek fleksiyonu, önkol pronasyonu, el bileği fleksiyonu ve başparmakta fleksiyon, adduksiyon ( kortikal başparmak- avuç içinde kalma) ile sonuçlanır. Bu çalışmanın amacı; pronasyon deformitesine yönelik Botulinum Toksin A (BoNT-A) tedavisi uygulanan bu SP' li hastalarda ev egzersiz programına ek üst ekstremite twister kullanımının etkinliğini araştırmanın yanı sıra, iş ve uğraşı tedavisi (İUT) ve ev egzersiz programlarının etkinliklerini karşılaştırmaktır. Yöntem: Önkolun pronator kaslarına BoNT-A enjeksiyonu uygulanan SP' li 45 hasta randomize edilerek 1. 1. 1. oranında twister veya egzersiz veya İUT gruplarına ayrıldı. Twister grubuna; ev egzersiz programı verildi ve üst ekstremite twister uygulaması yapıldı, egzersiz grubuna sadece ev egzersiz programı verildi ve İUT grubu ise kliniğimizde BoNT-A tedavisi sonrası İUT programına alındı. Bulgular: Twister, egzersiz ve İUT grupları arasında demografik özellikler ve tüm temel klinik değerlendirmeler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05, tüm parametreler).
Özet (Çeviri)
Objective: Involvement of upper extremity in cerebral palsy (CP) often results in a typical pattern of spasticity, with elbow flexion, forearm pronation, flexion of the wrist and thumb in palm. The aims of this study were to investigate the efficacy of twister in addition to exercise program in patients with CP who received Botulinum Toxin A (BoNT-A) treatment for pronation deformity of the forearm, as well as to compare the efficacy of home exercise program to occupational therapy (OT). Method: Forty five patients with CP, treated by BoNT-A to pronator muscles of the forearm were randomly assigned to twister or home exercise or OT groups in a 1:1:1 ratio. Twister group received home exercise program and a twister type orthoses, home exercise group received home exercise program and OT group received OT program in a clinical setting after BoNT-A treatment. Results: No statistically clinical significant differences were found between twister, home exercise and OT groups regarding demographic characteristics and all baseline clinical assessments (p>0.05, all of the parameters).