Metabolik sendrom hastalarında otonom sinir sistemi disfonksiyonu ve tedavinin etkisi
Dysfunction of otonomic nervous system and the effect of treatment in metabolic syndrome patients
  1. Tez No: 520556
  2. Yazar: ALİ BİRANT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİZ KOZDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Amaç: Metabolik sendrom hastalarında kalp hızı değişkenliği ve kalp hızı türbülansı yöntemlerini kullanarak otonom sinir sistemi fonksiyonlarını değerlendirmek, yaşam tarzı değişikliği ve medikal tedavinin bu fonksiyonlar üzerindeki etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: AHA/ NHLBI kılavuzuna göre metabolik sendrom hastalığı tanısı konan 101 hasta ile 36 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu çalışmaya alındı. Metabolik sendrom hastalarından çalışma başlangıcında ve sonunda laboratuvar parametreleri için uygun kan ve idrar örnekleri alındı, kalp hızı değişkenliği ve kalp hızı türbülansı parametreleri ölçüldü. Kontrol grubundan çalışma başlangıcında laboratuvar parametreleri için uygun kan ve idrar örnekleri alındı, kalp hızı değişkenliği ve kalp hızı türbülansı parametreleri ölçüldü. Çalışmaya katılan tüm bireylere ekokardiyografik ölçümleri yapıldı. Tüm hastaların kılavuzlara uygun olarak medikal tedavisi düzenlendi. Bulgular: Metabolik sendrom hastalarında kalp hızı değişkenliği parametreleri sağlıklı bireylere göre anlamlı olarak bozulmuştur. Aradaki fark diyabetes mellitustan bağımsız olarak elde edilmiştir. Kalp hızı türbülansı parametreleri de olumsuz etkilenmekle birlikte istatistiksel olarak anlamlı değildir. Üç aylık tedavi sonrası 52 hasta kontrole gelmiş, bu hastalardan 26'sı yaşam tarzı değişikliklerini uygulamıştır. Yaşam tarzı değişikliği uygulayan hastaların kalp hızı değişkenliği parametreleri bazale göre anlamlı olarak düzelirken, uygulamayan hastalarda bozulma saptanmıştır. Kalp hızı türbülansı parametrelerinde değişiklik saptanmamıştır. Sonuç: Metabolik sendrom hastalarında otonom sinir sistemi bozukluklarını değerlendirmede yararlanılan kalp hızı değişkenliği ve kalp hızı türbülansı parametrelerinde bozulma mevcuttur. Yaşam tarzı değişikliği ise otonom sinir sistemi fonksiyonları üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Kalp hızı değişkenliği parametreleri metabolik sendrom hastalarında otonom fonksiyonları değerlendirmede kullanılabilir. Bu yaklaşım tarzı otonom fonksiyonların düzelmesi açısından olumlu etkiye sahip görünmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of this study is to evaluate the autonomic nervous system functions of the metabolic syndrome patients by using the heart rate variability and heart rate turbulence analyses and investigate the effects of the life style changes and medical theraphy on these functions. Materials and Methods: One hundred one patients diagnosed with metabolic syndrome according to the AHA/NHLBI statement and 36 healthy volunteers were included in the study. Appropriate blood and urine samples were taken for laboratory parameters, heart rate variability and heart rate turbulence parameters were analyzed of the metabolic syndrome patients and control subjects. After 3 months follow up period, all laboratory and Holter analyses were repeated in patients with metabolic syndrome. The echocardiographic measurements were done in all subjects. The medical theraphy off all patients was appropriate arranged according to the guidelines. Results: The heart rate variability parameters were significantly decreased in metabolic syndrome patients when compared to control subjects. The difference between the groups were independent from diabetes mellitus. Heart rate turbulence parameters were also blunted, but these findings were statistically insignificant. During 3 months follow-up period, 26 of 52 metabolic syndrome patients followed life style changes. While heart rate varibality were significantly improved when compared to baseline in patients following the life style changes, they decreased in patients who did not follow the life style changes. Heart rate turbulence parameters were not affected with life style changes. Conclusions: The heart rate variability and heart rate turbulence parameters, use to evaluate the autonomic nervous system functions in metabolis syndrome patients, were decreased. Life style changes have got positive effects on autonomic nervous system functions.