Erkek sporcularda sporcu kimliğinin çelişik duygulu cinsiyetçilik ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the ambivalent sexism and athletic identity in male athletes
  1. Tez No: 520557
  2. Yazar: EMİNE BAL TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ŞAHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Hayatın birçok alanında; günlük yaşamda, iş hayatında, sokakta, sporda kadınlara yönelik doğru olmayan ve esnetilmeyen genellemelere dayalı olumsuz davranış ve tutumlar olması sebebiyle çelişik duygulu cinsiyetçilik kuramı geliştirilmiştir. Bu bağlamda, çalışmada erkeksi branşlar olarak geçen futbol, kick boks ve güreş spor dallarındaki erkek sporcuların sporcu kimliğinin çelişik duygulu cinsiyetçilik ile olan ilişkisinin nicel yöntem ile incelenmesi ve nitel yöntem ile de bu ilişkilerin derinlemesine açıklanması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmada nitel ve nicel desenlerin birlikte kullanıldığı karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Karma yöntem yapısındaki bu araştırmanın nicel kısmında, veri toplama araçları olarak; kişisel bilgi formu, Sporcu Kimliği Ölçeği ve Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçekleri kullanılmıştır. Araştırmanın nitel bölümünde ise veri toplama yöntemi olarak odak grup görüşmesi yapılmıştır. Bulgular: Araştırmanın nicel bölümüne futbol, kick boks ve güreş branşında toplam 376, nitel bölümüne 15 erkek sporcu katılmıştır. Sporcu Kimliği Ölçeği ile“Korumacı Cinsiyetçilik”,“Korumacı Cinsiyetçilik Heteroseksüel Yakınlık”ve Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik puanlarının sporcuların branşlarına göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmüştür. Ayrıca nitel bulgular da nicel bulgularla paralellik göstermektedir. Sonuç: Nicel ve nitel analizler sonucunda erkek sporcuların, güçlü düzeyde bir sporcu kimliğine sahip oldukları, bunun yanı sıra sıralama olarak futbolcular, kick boks ve güreşçiler şeklinde olup çelişik duygulu cinsiyetçilik tutumları ve çelişik duygulu cinsiyetçilik alt boyutları doğrultusunda en yüksek ortalama futbol, kick boks ve güreş branşları şeklinde sıralanmaktadır. Nitel araştırma sonucunda çevresel faktörlerin ve ataerkil bir toplum yapısından kaynaklı cinsiyetçilik tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Ambivalent sexism theory has been developed due to negative behaviours and attitudes towards women based on inaccurate and stereotyped generalizations in so many different fields of life such as in daily life, in business life, on the street and in sports. In this context, the relationship between athletic identities of male wrestlers, kick boxers and football players, which are known as masculine sports, and ambivalent sexism was aimed to be determined through qualitative methodologies and explained in depth through qualitative methodologies. Method: In this study, mixed methods approach was applied combining both qualitative and quantitative methodologies. In order to determine athletic identities of subjects, Athletic Identity Measurement Scale and in order to determine sexist attitudes of athletes, Ambivalent Sexism Inventory were used to collect quantitative data. Furthermore, a focus group interview was conducted in order to collect qualitative data, and semi-structured interview method was applied. Results: The quantitative data were obtained from 376 male wrestlers, kick boxers and football players and qualitative data were derived from 15 male athletes. Results indicated that there were statistically significant differences in scores of Athletic Identity Measurement Scale,“Benevolent Sexism”,“Benevolent Sexism Heterosexual Intimacy”and Ambivalent Sexism with regard to three different branches. Additionally, qualitative findings were parallel with quantitative findings. Conclusion: The results of quantitative and qualitative analysis indicated that male athletes showed a strong athletic identity, and while the highest scores were obtained from football players, the lowest scores were noted in wrestlers. Furthermore, the scores from highest to lowest were noticed in football players, kick boxers and wrestlers respectively with regard to ambivalent sexism attitudes and sub-dimensions of ambivalent sexism. As a result of qualitative findings, sexism based on environmental factors and patriarchy was pointed out.