Tight contact structures on small Seifert fibered spaces
Küçük Seifert lif uzayları üzerindeki sıkı kontakt yapılar
- Tez No: 520654
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FIRAT ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Sadece üç istisnai lifi bulunan Seifert lif uzayına küçük Seifert lif uzayı denir. Küçük Seifert lif uzayları üzerinde Euler sayısı ($e_0$) olarak adlandırılan bir değişmez vardır. Bu tezde 3-boyutlu küçük Seifert lif uzayları üzerinde sıkı kontakt yapıların sınıflandırılması çalışılacaktır. Sınıflandırma Dehn surgery, kontakt surgery, bypass teknikleri ve konveks yüzey teorisinin birbirleri ile etkileşimleri baz alınarak yapılacaktır. Özel olarak, Wu'nun çalışmaları kullanılarak Euler sayısı -3 den küçük eşit olan, ve 1 den büyük eşit olan küçük Seifert lif uzayları üzerindeki sıkı kontakt yapıların tam sınıflandırılması verilecektir. Ayrıca Mark ve Tosun'un çalışmaları kullanılarak Euler sayısı -1 olan küçük Seifert lif uzayları üzerindeki sıkı kontakt yapıların sınıflandırılması üzerine kısmi sonuçlar verilecektir.
Özet (Çeviri)
Small Seifert fibered space is a Seifert fibered space with three exceptional fibers. There is an invariant of Seifert fibered spaces which is called Euler number ($e_0$). In this thesis, the classification of tight contact structures on some small Seifert fibered 3-manifolds will be studied. The classifications are based on understanding the interactions between different techniques and theories known as Dehn surgery, contact surgery, the bypass technique, and the convex surface theory. In particular, we will give the complete classification of the tight contact structures on small Seifert fibered spaces having $e_0$ less than or equal to -3, and greater than or equal to 1 by using the work of Wu. Moreover, we will give some partial results when $e_0$ is equal to -1 by using the work of Mark and Tosun.