Rio-red altıntop bahçesinde mevcut sulama programının değerlendirilmesi ve kısıntılı sulamanın su kullanımı, verim, verim öğeleri ve meyve niteliğine etkisi
Evaluation of irrigation program in rio-red grapefruit orchard and deficit irragation effects on water use, yield, yield factor and fruit quality
- Tez No: 520660
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÖZEKİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araştırma, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde bulunan Rio Red altıntop ağaçları kullanılarak 2011 ve 2012 yıllarında yürütülmüştür. Çalışmada, deneme bahçesindeki mevcut sulama proğramının değerlendirilmesi ile ağaçlara farklı düzeylerde uygulanan su kısıntısının, su kullanımı, ağaç ve meyve gelişimi, verim ile meyve kalite özellikleri (pomoloji) üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Denemede 3 farklı miktarda sulama suyu uygulanmıştır (1- I (I100) ; 2- ( I70); 3- (I50) Uygulanan ortalama sulama suyu miktarı, 332.48 mm (I100) ile 128.69 mm (I50) arasında değişmiştir. Gerçek bitki su tüketimleri ise su bütçesi yöntemine göre 935.6 mm (I100) ile 729.9 mm (I50) arasında gerçekleşmiştir. Denemenin birinci yılında, sulama konularına ilişkin verimler, ağaç başına, 306 (I70) ile 330 (I50) kg arasında değişmiştir. İkinci yıl ağaç başına ortalama verim değerlerinin sulama konularına göre, 59.6 kg (I100) ile 108.5 kg (I50) arasında değişmiştir. Toplam su kullanma randımanları, 2011 yılında, WUEET 5.55 kg/m3 ile 7.06 kg/m3 arasında, 2012 yılında ise ; 1.0 kg/m3 ile 2.29 kg/m3 arasında elde edilmiştir. Sulama suyu kullanma randımanları , 2011 yılında, WUEI 14.86 kg/m3 ile 28.82 kg/m3 arasında, 2012 yılında ise ; 3.62 kg/m3 ile 13.17 kg/m3 değeri arasında değişmiştir. Denemenin birinci yılında ortalama suda çözünen kuru madde miktarları, %10.22 (I100) ile %12.91 (I50) arasında; ikinci yılında ise %12.41 (I100) ile %13.47 (I50) arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in 2011 and 2012 on the plot of the 'RioRed' grapefruit of Çukurova University In the study, it was aimed to determine evaluatıon of irrigatıon program ın Rıo-Red Grapefruıt Orchard and the effects of water content, water use, tree and fruit development, yield and fruit quality characteristics(pomology) applied to rio red subspecies trees at different levels. Three different irrigation schemes I100, I70 and I50 water was applied. The average amount of irrigation water applied to grapefruit trees ranged from 332.48 mm (I100) to 128.69 mm (I50). The actual plant water consumption was found to be between 935.6 mm (I100) and 729.9 mm (I50) according to the water budget method. In the first year of the study, yields per irrigation ranged from 306 (I70) to 330 (I50) kg per tree. and the second year yields per irrigation ranged from 59.6 kg (I100) and 108.5 kg (I50). The total water use efficiencies obtained in 2011 were between WUEEt 5.55 kg / m3 and 7.06 kg / m3; 1.0 kg / m3 to 2.29 kg / m3. The irrigation water use efficiencies in 2011, WUEI between 14.86. kg / m3 and 28.82 kg / m3, in 2012 from 3.62 kg / m3 to 13.17 kg / m3. Leaf water potential values of grapefruit trees in the study ranged from -27 bar (I100) to -32.0 bar (I50) in the first year and -27 bar (I100) to -32.2 bar (I50) in the second year The average amounts of water soluble solids content in the first year of operation were between 10.22% (I100) and 12.91% (I50); and from 12.41% (I100) to 13.47% (I50) in the second year..