Farklı sosyal hizmet kurumlarında çalışan sosyal hizmet uzmanlarının iş doyumu ve tükenmişlik düzeylerininin değerlendirilmesi
Evaluation of job satisfaction and burnout levels of social workers working in different social services
- Tez No: 520667
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÖZBESLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Politikaları ve Uygulamaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma, farklı sosyal hizmet kurumlarında çalışan sosyal hizmet uzmanlarının iş doyumu ve tükenmişlik düzeylerini tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırma yönteminden faydalanılarak ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın evrenini, 2016-2017 yılı içinde İstanbul ilinde farklı sosyal hizmet kurumlarında görev yapan 152 sosyal hizmet uzmanını oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu, Minnesota iş doyum Ölçeği ve Maslach tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Anket bulguları, t testi ve Anavo analizi sonuçlarına dayalı olarak yorumlanmış, elde edilen veriler SPSS 21 programında analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre yaşı 51 ve üzeri olan çalışanlar ile haftalık 20-30 saat çalışanlarda dışsal doyum puanlarının yüksek, medeni durum değişkenine göre evli olanlar ile 5-10 yıl kıdeme sahip olan çalışanların içsel doyum puanlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Mesleği isteyerek seçenler ile kendini mesleki olarak yeterli hissedenlerin içsel ve dışsal doyum puanlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sosyal hizmet uzmanlarının kendini yetersiz hissettikçe ve müracaatçılar tarafından verilen hizmet yetersiz olarak değerlendirildikçe duygusal tükenmişlik ve düşük kişisel başarı puanı azalmakta, yeterli hissettikçe ve değerlendirildikçe içsel ve dışsal doyum puanı yükselmektedir. Ayrıca iş arkadaşları ile iletişim kalitesi azaldıkça duygusal tükenmişlik puanları, yöneticileri ile iletişim kalitesi azaldıkça ise tükenmişlik boyutları puanları azalmaktadır. İş arkadaşları ve yönetici ile iletişim kalitesi arttıkça da içsel ve dışsal doyum puanı artmaktadır. Kurum içerisinde ise bağımsız karar verme süreci desteklenmedikçe duygusal tükenmişlik, duyarsızlaşma ve düşük kişisel başarı puanı desteklendikçe de içsel ve dışsal doyum puanı artmaktadır. Bu çalışmadan elde edilen araştırma bulgularının sosyal hizmet uzmanlarının iş doyumu ve tükenmişlik düzeylerini etkileyen değişkenlerin belirlenerek uzmanların işlerinde verimli ve başarılı olmalarına katkıda bulunması bakımından önem arz edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the job satisfaction and burnout levels of social workers working in different social services. Relational screening model was used by using quantitative research method. The population of this research consists of 152 social workers working in different social services in Istanbul in 2016-2017. Personal information form, Minnesota Job Satisfaction Scale and Maslach Burnout Scale were used for data collection. The results of the survey were interpreted based on the results of the t-test and Anavo analysis, and the data were analyzed in the SPSS 21 program. According to the findings of the study, it was determined that the employees who have 51 years of age and more than 20-30 hours have higher internal satisfaction scores, those who are married according to the marital status variable and those with a seniority of 5-10 years have higher internal satisfaction scores. It was determined that those who willingly chose the profession and those who felt themselves professionally had higher internal and external satisfaction scores. Emotional exhaustion and low personal success points decrease, internal and external satisfaction scores are increased as social workers feel inadequately and their inadequacy is evaluated as inadequate. In addition, as the quality of communication decreases, the level of emotional exhaustion and the quality of communication with the managers decreases as the burnout dimension scores and the quality of communication with colleagues and manager increases and the internal and external satisfaction scores increase. Emotional exhaustion, depersonalization and low personal accomplishment score, and internal and external satisfaction scores are increased as long as independent decision making process is not supported within the organization. It is thought that the research findings obtained from this study will determine the variables affecting the job satisfaction and burnout levels of the social workers and will be important in terms of contributing to the overall efficiency and success.