Şiddetli akneli hastalarda oksidatif stres ile ilgili plazma mir-21, mir-31 ve mir-200 seviyelerinin araştırılması
The investigation of plasma mir-21, mir-31 and mir-200 levels associated with oxidative stress in severe acne patients
  1. Tez No: 520671
  2. Yazar: BETÜL ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA HÜMEYRA YERLİKAYA AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Yapılan çalışmalarda akne'nin oksidatif stresle ilişkili olduğu bulguları mevcuttur. Akne hastalarında reaktif oksijen türleri daha fazla oluşmaktadır ve oluşturduğu irritasyon ile foliküler duvarda hasar yaratarak inflamasyona katkıda bulunmaktadır. miR-21, miR-31 ve miR-200'ün onkojenik, yaşlanma ve oksidatif stres gibi birçok olayda önemli rolleri bulunmaktadır. Bu yüzden çalışmamızda şiddetli akneli ve aknesiz kadınlarda oksidatif streste rolü olduğu düşünülen plazma miR-21, miR-31 ve miR-200 seviyelerinin ve MDA, glutatyon gibi oksidatif stres markırlarının nasıl değiştiğinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Cildiye Polikliniğine başvuran 18-60 yaş aralığında şiddetli akneli 57 kadın ile gönüllü 40 aknesiz sağlıklı kadın üzerinde (kontrol grubu) gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan alınan kan örneklerinde miRNA ölçümleri RT-PCR yöntemi ile oksidatif stres parametreleri ise ELİSA yöntemi ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: Studies have shown that acne is associated with oxidative stress. Reactive oxygen species are more common in acne patients and contribute to inflammation by creating irritation and damaging follicular wall. miR-21, miR-31 and miR-200 have important roles in many cases such as oncogenic, aging and oxidative stress. Therefore, our study aimed to show how plasma miR-21, miR-31 and miR-200 levels and oxidative stress markers such as MDA, glutathione change in oxidative stress in women with severe acne and without acne. Material and Method: This study was carried out on 57 women with severe acne and 40 healthy volunteers women without acnes at the age range of 18-60 who applied to Konya Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospital Dermatology Polyclinic. In the blood samples taken from the participants, miRNA measurements by RT-PCR method were measured oxidative stress parameters by ELISA method.