Kronik granülomatöz hastalıkta akan hücre ölçerde belirlenen NADPH oksidaz enzim aktivitesinin ve alt ünitelerinin genotipi öngörmede rolü
- Tez No: 520684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KARAKOÇ AYDINER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alerji-İmmünoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş: Kronik granülomatöz hastalık (KGH), doğal immün sistem sistemde bozuklukla karakterize nadir bir bağışıklık yetmezliğidir. Fagositer hücrelerde yer alan ve patojenlerle karşılaşıldığında nikotinamid adenin dinükleotit fosfat (NADPH) oksidaz enzim sistemi tarafından üretilen reaktif oksijen radikallerinin üretilememesine bağlı olarak ciddi bakteriyel ve fungal enfeksiyonlar gözlenir. Hastalığın kesin tanısı genetik analiz yapılarak konulur. Fakat sonuçlanması uzun sürmekte ve maliyeti yüksektir. Bu çalışmanın amacı kliniğimizde genetik mutasyonu bilinen KGH tanılı bireylerin ve annelerinin klinik ve demografik özelliklerinin analizi ve hastalar ve annelerinde NADPH oksidaz enzimi alt ünitelerinin akan hücre ölçerde ölçülmesinin ilgili protein eksikliğine yol açan mutasyonu öngörmedeki rolünün araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde takip edilmekte olan 25 KGH hastası ve anneleri alındı. 25 hastalanın klinik, demografik ve laboratuvar özellikleri değerlendirildi. Hastalar daha önceden belirlenmiş dihidrorodamin (DHR) stimülasyon indeksi değerleri ve genetik mutasyonlarına göre X'e bağlı veya otozomal çekinik kalıtım özelliğine göre sınıflandırıldı. NADPH oksidaz enzim sisteminin alt üniteleri, hastalardan alınan kan örneklerinde spesifik antikorlarla hücre içi boyanarak, eksik olan protein akan hücre ölçerde tayin edildi. Sonuçlar: Çalışmaya alınan 25 hastanın 6'sı kız (%24), 19'u erkekti (%76). Hastaların güncel ortanca yaşları 10.8 (5.2-18.0) yıldı. Hastalığın başlangıç yaşı ortancası 1.3 (0.3-4.7), tanı yaşı ortancası ise 4 (14-13.5) yıldı. Ortanca izlem süresi 4.4 (1.8-7.2) yıl idi. DHR testi ile 12 (%48) hastanın X'e bağlı, 13 (%52) hastanın ise otozomal resesif geçişli KGH olduğu anlaşıldı. Beş (%20) hastanın genetik tanısı bilinmemekteydi. Genetik tanısı bilinen hastalardan 10 (%40) tanesinde CYBB geninde, 8 (%32) hastada NCF1 geninde, 1 (%4) hastada CYBA geninde, 1 (%4) hastada ise NCF2 geninde mutasyon saptandı. Hücre içi boyama yapılarak kullanılan antikor kombinasyonu ile mutasyonun hangi proteinde olduğu doğru tahmin edildi. Buna göre boyama yapılan gp91 (n=5) ve p22 (n=1) hastalarında DHR testi yardımıyla beraber olguların tamamında mutasyonun hangi gende olabileceği tahmin edildi. Diğer taraftan p47 (n=8) ve p67 (n=1)'de ise sadece hücre içi boyama ile mutasyonun hangi gende olabileceği %100 doğrulukta bulundu. Tartışma: Kronik granülomatöz hastalıkta NADPH oksidaz enzimin alt ünitelerinin spesifik antikorlarla boyanarak akan hücre ölçerde ölçümü ile hastaların genetik tanısı hızlı ve maliyet etkin olarak öngörülebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Chronic granulomatous disease (CGD) is a rare innate immune system defect. It is characterized by severe bacterial and fungal infections which are seen due to defective production of reactive oxygen species by phagocytic nicotinamide adenine dinucleotide phosphate (NADPH) in response to pathogens. Definitive diagnosis is made by genetic analysis which is expensive and time consuming. We aimed to analyze clinical and demographic features of our CGD patients and their mothers and investigate the role of flow cytometric analysis of NADPH oxidase enzyme subunits in predicting the genetic diagnosis of the patients. Methods: 25 patients followed for CGD in Marmara University Pendik Research and Training Hospital and their mothers were included into the study. Demographic, clinical and laboratory features are collected from patient charts. Patients are classified as X-linked or autosomal recessive CGD according to their genetic mutations and dihydrorhodamine (DHR) stimulation index values. Subunits of NADPH oxidase enzyme were intracellularly stained with specific antibodies and deficient subunit was detracted by flow cytometer. Results: Six (42%) patients were female and 19 patients were male. Median age was 10.8 (5.2-18.0) years. Median age at disease onset was 1.3 (0.3-4.7) and at diagnosis was 4 (14-13.5) years. Median follow up was 4.4 (1.8-7.2) years. Twelve patients were X-linked and 13 patients were autosomal recessive CGD according to DHR test. Five patients had no genetic diagnosis. Ten patients had CYBB, 8 patients had NCF1, 1 patient had CYBA and 1 patient had NCF2 mutation. We detect the protein which is mutated by intracellular staining. Patinates with gp91 (n=5) and p22 (n=1) mutations were able to be detected with intracellular staining and DHR testing. Patients with p47 (n=8) and p67 (n=1) were distinguished with intracellular staining without DHR testing. Discussion: Analysis of NADPH oxidase enzyme subunits on flow cytometry can predict genetic diagnosis of CGD patients in a quick and low-cost way.