Arel Üniversitesi ön enerji etüdü ve bulanık AHP yöntemiyle yenilenebilir enerjiye geçiş analizi
The transition to renewable energy, fuzzy AHP method energy audit and premier feasibility analysis of Arel University
  1. Tez No: 520706
  2. Yazar: SİNAN ÇORUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde, enerji ihtiyacında görülen artış, mevcut enerji kaynaklarının tükenmekte olması ve fosil yakıtlardan kaynaklanan çevre kirliliği yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını zorunlu hale getirmektedir. Enerji kullanımı ihtiyaçlar ile orantılı olarak artmakta ve bu durum sürdürülebilir bir yaşamı tehdit etmektedir. Bu nedenle tüketilen enerjide yenilenebilir enerji kaynaklarının oranının arttırılmasına ihtiyaç vardır. Enerji tüketimin büyük bir kısmının yapılardan kaynaklanması yapılarda yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimi başlatmıştır. Arel Üniversitesinin enerji tüketimini yenilenebilir enerji teknolojisi olan rüzgar enerjisinden sağlanabilir. Bu çalışmada bu amaca yönelik olarak çeşitli rüzgar türbinleri arasından en uygun olanı seçilecektir. Belirlenen ölçütlerin ağırlıklarını bulmak için enerji sektörüyle ilgili akademisyen ve üreticilerin yanında konuyla ilgili bilgi alınmıştır. Bu süreçte söz konusu tedarikçilerin belirlenen ölçütlere göre ağırlıklandırma ve seçimi işlemi Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the increase in energy use, the extenuation of the potential fossil energy resources and environmental pollution necessitates the use of renewable energy sources. Energy use increases with respect to the needs and this situation threatens a sustainable life. For this reason; there is a need to increase the ratio of renewable energy sources at the consumed energy. As large portion of the energy consumption,is from the buildings the need for renewable energy sources that can be obtained from or near the buildings increased. The main purpose of this study is to provide energy from the wind energy to the Istanbul Arel University. Information to be used at the selected methodology is collected from scholars related to energy sector, manufacturers and chamber member related to Energy in Turkey. The weighting of factors effecting a proper wind-turbine selection and alternative comparisons will be conducted using Fuzzy Analytical Hierarchy Proses and participant's idea will be used for these purposes.