Dikkat eksikliği ve hiperaktivite tanılı hastalarda oküler özellikler
Ocular characteristics in patients with attention deficit hyperactivity
- Tez No: 520731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN MELİH CEYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) çocukların günlük aktiviteleri ile okul ve iş hayatında bazı olumsuz etkilere neden olabilir. Çalışmamızda yeni DEHB tanısı konmuş çocuklarda görsel fonksiyonun performaslarını etkileyebileceği düşünülerek oftalmolojik testler yardımıyla DEHB' ye eşlik eden göz bulguları değerlendirildi. Materyal ve Metod: Bu çalışma İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı' nda 01.02.2017 - 01.01.2018 tarihleri arasında prospektif olarak yapılmıştır. Çalışmaya 6-16 yaş arası, hasta ve kontrol grubundan 37 çocuk dahil edildi. Tüm çocuklara detaylı oküler muayenenin ardından, renk görme muayenesi, şaşılık muayenesi, kontrast sensitivite ve optik koherens tomografi (OKT) ile retina sinir lifi kalnlığı (RSLT) ve makula kalınlığı ölçümleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Attention deficit / hyperactivity disorder (ADHD) may cause adverse effects on children's daily activities, school and business life. In our study, children with untreated ADHD, which were newly diagnosed, were performed ophthalmologic examinations and ophthalmological tests to assess eye findings accompanying ADHD, considering that eye performances may be affected. Material and Method: This study was conducted prospectively between 01.02.2017 - 01.01.2018 in Inönü University Faculty of Medicine Department of Ophthalmology. The study included 37 children from patient group and 37 children from control group, whose ages betwenn 6-16 years old. All children underwent detailed ocular examination followed by color vision examination, strabismus examination, contrast sensitivity and optical coherence tomography (OCT) for retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness and macular thickness measurements.